Niemiecki obóz zagłady Ravensbrück. Wspomnienia byłej więźniarki
Uchwałą Senatu z 2011 roku kwiecień jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Pod koniec tego miesiąca przypada 73. rocznica oswobodzenia obozu, który zyskał szczególnie złą sławę przez eksperymenty pseudomedyczne przeprowadzane przez Niemców na więźniarkach, przede wszystkim na młodych Polkach. Gościem Polskiego Radia 24 była jedna z więźniarek obozu, dziś 87-letnia mieszkanka Warszawy, Marianna Janiszewska-Bogusz.
2018-04-07, 11:51
Posłuchaj
Przez KL Ravensbrück przeszło ponad 130 tys. kobiet, w tym ponad 40 tys. Polek. Większość została tam zamordowana. Pod koniec marca w Senacie odbyło się spotkanie z udziałem kilkunastu byłych więźniarek obozu.
Marianna Janiszewska-Bogusz miała 14 lat gdy trafiła do obozu. - Moja siostra miała lat 16. Pracowałyśmy ciężko w fabryce amunicji. Panował głód i zimno. Były to dla nas najcięższe czasy – wspominała.
Janiszewska-Bogusz zaznaczyła, że „przekazywanie tej pamięci jest dziś bardzo ciężkie”. - Gdybyśmy chcieli opowiedzieć wszystko dokładnie co się tam działo, nie wiem czy starczyłoby dnia. Przeżywaliśmy straszne rzeczy – dodała.
Gościem audycji była także Barbara Oratowska, kierowniczka Muzeum Martyrologii Pod Zegarem w Lublinie. Opowiadała o tym, w jaki sposób więźniarki utrzymywały kontakt z rodzinami w okupowanej Polsce.
REKLAMA
Z Marianną Janiszewską-Bogusz rozmawiał Karol Darmoros.
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 7.04.18
Godzina emisji: 11:15
REKLAMA