Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o wojennych losach Polaków i Żydów  

Czy wybawiony kocha swego wybawcę, czy też go nienawidzi, jako świadka swoich największych upokorzeń? Odpowiedź, również na to pytanie, można znaleźć w książce "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Jej autorka, dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, była gościem Polskiego Radia 24.

2018-05-08, 16:57

Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o wojennych losach Polaków i Żydów   
Fragment okładki książki. Foto: PJ

Posłuchaj

8.05.18. dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o swojej książce „Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie”.
+
Dodaj do playlisty

Książka opowiada o splecionych losach Polaków i Żydów w czasie drugiej wojny światowej i dramatycznych ludzkich wyborach – o najwyższym poświęceniu i cichych bohaterach, którzy często wcale się za takich nie uważają. Ukazuje też specyficzne więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Autorka wykracza jednak również poza czasy wojenne, ukazując dalsze dramatyczne historie wybawców, którzy niekiedy sami stawali się ofiarami.

- Już w latach 80. i 90. XX wieku zaczynały krążyć oskarżenia i opowieści o tym, że Polacy za mało pomagali lub nie pomagali Żydom. Niewielu świadkom tego czasu udało się dotrzeć ze swoją historią do szerszego grona odbiorców – podkreśliła dr Barbara Stanisławczyk-Żyła. – Jedni milczeli przez skromność, inni nie wiedzieli, czy można otwarcie o tym mówić ponieważ wiele z tych historii było powiązanych z polityką – dodała.


Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, foto: PJ Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, foto: PJ

Zbierając materiały do publikacji autorka natrafiła na setki historii z których wybrała te pokazujące złożoność historii. – Wspominane zdarzenia rozgrywają się zarówno na wsi, jak i w mieście. Wśród ludzi bardziej, lub mniej wykształconych, i kończą się zarówno wielką miłością, jak i nienawiścią – opowiadała pisarka.

Realizacja tej publikacji była podzielona na dwa etapy: poszukiwania ludzi i ich historii, a następnie docierania do nich. - Spisałam jedynie te historie, w których mogli wystąpić prawdziwi bohaterowie. Rozmawiałam zarówno z tymi, którzy ratowali Żydów, jak i z uratowanymi. Starałam się dotrzeć do tych ludzi, którzy nigdy nie mówili o swoich historiach i tych których przeżycia byłyby wkrótce zaprzepaszczone – mówiła dr Barbara Stanisławczyk-Żyła.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/km

__________________

REKLAMA

Data emisji: 8.05.18

Godzina emisji: 15.37

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej