Rose Goettemoeller: Członkostwo Ukrainy w NATO jest realne, jednak konieczne są poważne reformy
- Członkostwo Ukrainy w NATO jest realne, jednak aby ten kraj wszedł do Sojuszu, konieczne są poważne reformy - oświadczyła w piątek w Kijowie zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Goettemoeller.
2018-04-13, 15:40
- Nadzieje Ukrainy na wejście do NATO i Unii Europejskiej nie są idealistyczne. Wydaje mi się, że jest to ważny i realny cel - powiedziała Goettemoeller podczas XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.
- Nie będę jednak ukrywać, że dla realizacji tego celu należy dokonać ogromnej pracy, trzeba przeprowadzić poważne reformy - podkreśliła.
Zastępczyni sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego zaznaczyła, że sytuacja na świecie jest złożona ze względu na agresywne działania Rosji. - Widzimy konflikt w Donbasie, cyberataki, dezinformację, ingerencję w procesy wyborcze, wykorzystywanie broni chemicznej. Każdego dnia mamy do czynienia z próbami zrujnowania naszej jedności - mówiła.
Zwróciła jednocześnie uwagę na ukraińskie doświadczenia w walce z rosyjskimi atakami hybrydowymi. - Ukraina nauczyła się z nimi walczyć. NATO chce poznawać wasze doświadczenia; jest to dla nas bardzo ważne - powiedziała.
Stanowisko Ukrainy
W czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego kraj, Mołdawia oraz Gruzja powinny stać się członkami NATO i dlatego Kijów będzie "nalegał" na uzyskanie Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan, MAP).
- Nadszedł czas na strategiczne decyzje w sprawie wyznaczenia wschodnioeuropejskich granic Unii Europejskiej i NATO. Lepszej okazji nie będzie. Ukraina, Mołdawia i Gruzja są członkami zachodniego sojuszu i powinny stać się jego częścią. Jest to nasz porządek dzienny na następne spotkania NATO i UE na najwyższym szczeblu – powiedział.
Piątek był drugim i ostatnim dniem obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa (Kyiv Security Forum). Spotkania te odbywają się od 2007 roku i są organizowane przez fundację Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka.
Forum poświęcone jest bezpieczeństwu w Europie i uczestniczą w nim politycy oraz eksperci z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz państw regionu Morza Czarnego.
ms
REKLAMA
REKLAMA