Ułatwienia podatkowe dla innowacyjnych start-upów
Prawo powinno w ogóle sprzyjać rozwojowi gospodarki, ale w szczególności odciążyć fiskalnie start-upy, które niejako z zasady działają w innowacyjnej sferze, a nie mają za dużo kapitału – mówi Michał Kanownik, ZIPSEE Cyfrowa Polska w rozmowie z Aleksandą Tycner.
2018-04-13, 16:59
Posłuchaj
W podwarszawskim Nadarzynie trwają właśnie największe w kraju targi elektroniki użytkowej. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, między innymi pokazy najnowocześniejszych urządzeń, technologii VR, Strefa Kosmiczna czy testowe jazdy pojazdami elektrycznymi. Targom towarzyszą konferencje branżowe, dotyczące praw konsumenta, ale także rozwiązań prawnych, które bardziej by sprzyjały innowacjom i rozwojowi gospodarki cyfrowej.
Zdaniem Michała Konownika, młode przedsiębiorstwa nie mają funduszy na start i trzeba im to ułatwić. - Komercjalizowanie wynalazków wymaga dużych nakładów inwestycyjnych - dodał
Na przykład w części krajów zachodnich jest trwała ulga dla informatyków, w naszych warunkach byłaby ona na ZUS – wyjaśnia Michał Kanownik.
Dobrym przykładem są rozwiązania zastosowane np. w Holandii, czyli zestaw regulacji które ułatwiają innowacyjną działalność gospodarczą.
REKLAMA
Resort finansów pracuje nad rozwiązaniami
Obecnie w Polsce stosowane są ulgi inwestycyjne na badania i rozwój dzięki którym polskim przedsiębiorcom będzie się opłacało zatrudnianie inżynierów.
- Od dwóch lat pracujemy nad preferencjami dla nowych technologii w zakresie prawa podatkowego i wiele już udało się zrobić – zauważył wiceminister finansów, Paweł Gruza
Paweł Gruza zapowiada kolejne odsłony nowoczesnych rozwiązań podatkowych, które pozwolą przedsiębiorcom na większe ryzyko i opatentowanie wynalazków. Podkreślił, ze innowacyjność jest ryzykownym przedsięwzięciem dla firm i państwo jako fiskus chce staną "ramię w ramię " z przedsiębiorcom. - Jeśli uda mu się opatentować wynalazek będzie mógł korzystać z ulg - mówi wiceminister. -
Tego typu rozwiązania powinny do stycznia przyszłego roku zostać wprowadzone do polskiej legislacji – podkreśla Paweł Gruza.
REKLAMA
Jednocześnie wiceminister finansów podkreślił, że prawo podatkowe nie jest jedynym czynnikiem, który generuje rozwój innowacyjności. Ono jest elementem szerszej działalności państwa wspierającej przedsiębiorców w ich wysiłku innowacyjnym.
Aleksandra Tycner, kw
REKLAMA