1022 poprawek do ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Projekt wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe zostanie zmodyfikowany. W resorcie finansów zorganizowano konferencję uzgodnieniową dotycząca projektu, do którego partnerzy społeczni i instytucje finansowe zgłosiły w sumie 1022 poprawki.

2018-04-16, 19:50

1022 poprawek do ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Konsultacje społeczne dotyczące projektu PPK zakończyły się 14 czerwca br.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Projekt wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe zostanie zmodyfikowany. W resorcie finansów zorganizowano konferencję uzgodnieniową dotycząca projektu, do którego partnerzy społeczni i instytucje finansowe zgłosiły w sumie 1022 poprawki. /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Dotyczą one między innymi zasad automatycznego uczestnictwa w PPK, ograniczeń kosztów administracyjnych i przepisów karnych.

Bardzo wiele poprawek dotyczących gwarancji dla gromadzonych środków

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, dzisiaj rozpatrzono dwieście poprawek. Mówiono o bezpieczeństwie środków, które mają być gromadzone w PPK. Chodzi o zagwarantowanie, że będą to środki prywatne.

Resort finansów deklaruje, że wprowadzi zapis gwarantujący, że gromadzone środki pozostaną prywatne

Bogdan Grzybowski - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ, powiedział IAR, że jest deklaracja ministerstwa finansów, że taki zapis znajdzie się w projekcie ustawy.

Pracodawcy i związki nie chcą aby dopłaty do PPK pochodziły z Funduszy Pracy

Kolejny blok uwag dzisiaj omawianych wiąże się z dopłatami ze strony państwa. Zarówno organizacje pracodawców, jak i organizacje związkowe nie zgodziły się, by te środki, w wysokości 2 i pół miliarda złotych rocznie, pochodziły z Funduszu Pracy.

REKLAMA

Nie udało się jednak przekonać resortu finansów, by te pieniądze nie pochodziły z tego funduszu.

Kontrowersje wokół opodatkowania środków w PPK

Trzeci blok omawianych dzisiaj umów dotyczył podatków. Część organizacji było za tym, by środki gromadzone w PPK były opodatkowane tak, jak Pracownicze Programy Emerytalne, czyli opodatkowane w momencie konsumpcji a nie w momencie wpłaty tych środków na konto PPK. Nie udało się jednak przekonać resortu finansów do tej zmiany.

Pytania wokół zarządzania PPK

Dyskutowano też o tym, kto powinien zarządzać Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, ale decyzje ostateczne jeszcze nie zapadły.

Pracownicze Plany Kapitałowe – kolejny sposób na dobrowolne oszczędzanie na emeryturę

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być jednym ze sposobów dobrowolnego oszczędzania na emeryturę obok IKE, IKZE i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

REKLAMA

Zgodnie z projektem, do Pracowniczych Planów Kapitałowych zapisywani będą automatycznie wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia, ale będą się mogli z programu wypisać.

Po upływie dwóch lat znowu będą zapisywani i - znowu będą się mogli wycofać.

Projekt przewiduje też, że składka odprowadzana na PPK nie będzie mogła być niższa niż 3,5 procent wynagrodzenia. Opłacana będzie i przez pracownika, i przez pracodawcę. Ma wynosić 1,5 procent wynagrodzenia ze strony firmy i 2 procent od pracownika. Dodatkowo państwo dopłaci na początek 250 złotych, a później po roku 240 złotych.

Kolejna konferencja uzgodnieniowa w resorcie finansów dotycząca PPK odbędzie się w najbliższą środę.

REKLAMA

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej