Finanse publiczne w doskonałej formie. Deficyt w 2017 r. wyniósł 1,7 proc.

Polska gospodarka nie tylko rozwija się w bardzo przyzwoitym tempie, ale, mimo uruchomienia szeregi ważnych programów społecznych, takich jak m.in. 500 plus,  dokonuje tego przy historycznie niskim deficycie finansów publicznych.

2018-04-23, 11:56

Finanse publiczne w doskonałej formie. Deficyt w 2017 r. wyniósł 1,7 proc.
Ten spadek cieszy nie tylko ekonomistów - Jak podaje GUS, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w ubiegłym roku wyniósł 1,7 procent PKB wobec 2,3 proc. PKB w 2016 r. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego spada deficyt finansowo publicznych i dlaczego cieszy to nie tylko ekonomistów, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Marta Petka-Zagajewska, Główna Ekonomistka banku PKO BP./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak podaje GUS, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w ubiegłym roku wyniósł 1,7 procent PKB wobec 2,3 proc. PKB w 2016 r.

Rekordowo niski deficyt

Oznacza to, że finanse publiczne państwa są w bardzo dobrej kondycji, a wpłynął na to przede wszystkim rekordowo niski deficyt budżetowy, komentuje w Polskim Radiu 24 Marta Petka-Zagajewska, Główna Ekonomistka banku PKO BP.

Jak wyjaśnia, deficyt centralny był dwa razy mniejszy niż zapisano w ustawie budżetowej, czyli zamiast ponad pięćdziesięciu miliardów deficytu mieliśmy 25 miliardów.

REKLAMA

Historycznie niski deficyt sektora finansów publicznych

− Stąd wynik deficytu sektora finansów publicznych jest historycznie niski, mówi Marta Petka-Zagajewska, Główna Ekonomistka banku PKO BP.

Pomógł wzrost ściągalności podatków i koniunktura gospodarcza

Bo, choć wydatki państwa rosną, to na dobrą kondycję sektora finansów publicznych wpływają dwa czynniki.

− Z jednej strony mamy do czynienia z wyraźną poprawą ściągalności podatków, która przyniosła w ubiegłym roku budżetowi kilkanaście miliardów złotych, a z drugiej strony, mieliśmy do czynienia w 2017 r. wyraźnie lepszą koniunkturę gospodarczą – siła wzrostu PKB była zdecydowanie mocniejsza, od oczekiwań, mówi ekonomistka.


Powiązany Artykuł

wzrost free1200.jpg
Polska gospodarka w górę: PKB wzrósł w 2017 r. o 4,6 proc.

Ważne dobre wyniki samorządów i poprawa na rynku pracy

Ponadto, na historycznie dobry stan finansów publicznych wpłynęły także bardzo dobre wyniki samorządów i dobra kondycja sektora ubezpieczeń społecznych, który bardzo mocno korzysta z poprawy na rynku pracy.

REKLAMA

NRG, Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej