Kwadratura Kultury: Woda w starożytności

Dziś różnego rodzaju zbiegi pielęgnacyjne to coś uznawanego w pewien sposób za ekskluzywne. Jednak w przeszłości spa było czymś dostępnym dla wszystkich. O „kulturze wody” w starożytności w Kwadraturze Kultury mówiła Izabella Galicka, historyk sztuki.

2018-04-24, 14:08

Kwadratura Kultury: Woda w starożytności
Termy Karakalli – najlepiej zachowane rzymskie termy. Foto: wikipedia/Ethan_Doyle_White/CC4.0

Posłuchaj

23.04.18 Kwadratura Kultury: Woda w starożytności
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Izabella Galicka, woda miała szczególne znaczenie już w starożytnym Egipcie. – Stamtąd zostało to przeniesione do starożytnej Grecji, tam właściwie możemy mówić już o czymś na kształt spa czy hydroterapii – wskazywała. – W Grecji powstawały np. Asklepiony, ponieważ bogiem opiekującym się zdrowiem i leczeniem był Asklepios (…). Najchętniej przy wodzie wznoszono takie budynki – dodawał.

– To wszystko przejął Rzym, w znakomity sposób – opowiadała ekspertka. – Tam termy były powszechne. W samym Rzymie, w okresie największej świetności, była ogromna liczba tego typu miejsc, z termami Karakalli na czele – mówiła Izabella Galicka, tłumacząc jednocześnie, że sam wyraz „spa” wywodzi się ze starożytnego, gdyż jest to skrót od wyrażenia „sanus per aquam”, co oznaczy „zdrowy przez wodę”.

Jak zauważyła również historyk sztuki, w przeszłości termy były miejscami, w których po prostu toczyło się życie kulturalne i towarzyskie.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/zz

___________________

Data emisji: 23.04.18

REKLAMA

Godzina emisji: 22.06


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej