40-lecie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Rozmowa z historykiem
29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o roli WZZ w obaleniu systemu komunistycznego, mówił Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
2018-04-27, 14:25
Posłuchaj
Impulsem do powstania WZZ na Pomorzu, z inicjatywy m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego i Andrzeja Gwiazdy, było powołanie do życia w lutym 1978 roku Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach – pierwszej w PRL niezależnej od władz organizacji związkowej, stawiającej sobie za cel zaktywizowanie środowiska robotniczego i nadanie jego działaniom form organizacyjnych. Głównym animatorem Komitetu w Katowicach był związany z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela Kazimierz Świtoń.
Jak podkreślał jednak na naszej antenie Arkadiusz Kazański, w kontekście utworzenia WZZ ważnym momentem był również Czerwiec 1976, kiedy doszło do strajków w Radomiu czy Ursusie. – Wówczas doszło do represji wobec protestujących robotników. Zwalniano ich z pracy (…). Ci, którzy stracili pracę, nie mieli też możliwości znalezienia zatrudnienia innym zakładzie – mówił gość PR24, przypominając że te wydarzenia były motorem powstania Komitetu Obrony Robotników, a później właśnie WZZ.
– Same WZZ Wybrzeża były organizacją o charakterze elitarnym, na pewno nie masowym. Jednak przyczyniły się one do wybuchu protestów sierpniowych i w konsekwencji, obalenia systemu komunistycznego – pointował Arkadiusz Kazański.
Główne uroczystości, związane z 40-leciem utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, odbędą się w sobotę i weźmie w nich udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Rano, na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, udostępniona też zostanie wystawa „Wolne Związki Zawodowe 1978-1980”.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie z Arkadiuszem Kazańskim, którą przeprowadził Dawid Grygorcewicz.
Polskie Radio 24/PAP/zz
____________________
Data emisji: 27.04.18
Godzina emisji: 13.06
Polecane
REKLAMA