Budżet UE a kwestia praworządności. "Też mamy opcję atomową"

- Od dłuższego czasu budżet Unii Europejskiej to temat trudny, bo pieniędzy jest mniej niż w złotych czasach – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu dziennikarz specjalizujący się w sprawach międzynarodowych Jarosław Guzy. Komisja Europejska przedstawiła dziś projekt unijnego budżetu na lata 2012-2027. Jean-Claude Juncker zapowiedział, że nowością w nowym budżecie będzie powiązanie funduszy z praworządnością.

2018-05-02, 20:25

Budżet UE a kwestia praworządności. "Też mamy opcję atomową"
mat. ilustracyjne. Foto: Komisja Europejska

Posłuchaj

2.05.18 Jarosław Guzy o unijnym budżecie na lata 2012-2027
+
Dodaj do playlisty

Nowy budżet, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro, zgodnie z propozycją Komisji, będzie relatywnie większy niż obecny, ale pieniędzy nie będzie więcej, bo inny jest dochód narodowy, zabraknie też brytyjskiej składki z powodu Brexitu. Będą również nowe cele - polityka obronna i migracyjna i dlatego zdecydowano się na cięcia w polityce spójności o 7 proc. i w rolnictwie o 5 proc.

Nowością w nowym budżecie ma być powiązanie funduszy z praworządnością. Komisja Europejska przygotowała projekt osobnego rozporządzenia w tej sprawie.

Szef Komisji powiedział w Europarlamencie, że poszanowanie praworządności jest niezbędnym warunkiem zdrowego zarządzania finansami i efektywnego wdrażania budżetu. „Dlatego proponujemy osobny mechanizm. Jest on ogólny, nie odnosi się do żadnego z państw członkowskich konkretnie, ale będzie ważną częścią przyszłej architektury finansowej” - oznajmił Jean-Claude Juncker.

Jak podkreślił Jarosław Guzy, Polska może zablokować kwestię praworządności. - Komisja Europejska chce regułę związania praworządności z wypłatami funduszy europejskich wyjąć poza budżet Unii Europejskiej i uznać to za rozporządzenie wykonawcze, bo budżet UE wymaga jednomyślności. Nasz rząd zapowiedział, że jakiekolwiek manewry polegające na uruchomieniu kryteriów uznaniowych możemy zablokować wetując budżet co dla Komisji i Unii byłoby katastrofą. Jest to więc opcja atomowa, którą też mamy i stąd próba wyjścia z tego na zasadzie uruchomienia bocznych mechanizmów – tłumaczył Guzy.

REKLAMA

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że licząc szacunkowo na podstawie obecnych kryteriów z drobnymi korektami, Polska ma otrzymać od ośmiu do dziesięciu miliardów euro mniej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 2.05.18

Godzina emisji: 19:47


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej