Sekretarz generalny ONZ przestrzega przed odrzucaniem porozumienia z Iranem

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przestrzegł przed odrzucaniem porozumienia nuklearnego wynegocjowanego z Iranem. Wypowiedzeniem umowy groził prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w reakcji na doniesienia premiera Izraela, że Iran, mimo zawartego w 2015 porozumienia, kontynuuje program nuklearny. 

2018-05-03, 09:41

Sekretarz generalny ONZ przestrzega przed odrzucaniem porozumienia z Iranem
Antonio Guterres. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

"Jeśli pewnego dnia pojawi się lepsze porozumienie, które będzie mogło zastąpić obecne, takie rozwiązanie będzie w porządku. Nie powinniśmy jednak wyrzucać go do kosza, jeśli nie mamy dobrej alternatywy" - powiedział Antonio Guterres w wywiadzie dla BBC.

Sekretarz generalny ONZ ocenił jednocześnie, że umowa była ważnym dyplomatycznym zwycięstwem i jej utrzymanie jest ważne. Zaznaczył, że rozumie obawy niektórych krajów dotyczące wpływu Iranu w regionie. Te sprawy jednak - zdaniem Antonio Guterresa - powinny być rozdzielane.

Umowę nuklearną z Iranem zawarło sześć mocarstw: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. Uzgodniono ograniczenie programu jądrowego Iranu w zamian za zniesienie sankcji nałożonych na ten kraj. Donald Trump porozumienie podpisane przez jego poprzednika Baracka Obamę nazywał jedną z najgorszych umów w historii.

REKLAMA

Według źródeł dyplomatycznych, Donald Trump ma przedstawić swoje stanowisko 12 maja. Na utrzymaniu porozumienia zależy między innymi Francji. Na stanowisko Paryża pozytywnie miał odpowiedzieć Kreml. Wladze w Teheranie zaprzeczają zarzutom, jakoby kontynuowały program nuklearny. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej