Neonikotynoidy zakazane. Co zamiast nich?

Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności potwierdził szkodliwe działanie neonikotynoidów - środków ochrony roślin - na pszczoły i inne owady zapylające. Komisja Europejska wydała zakaz ich stosowania w europejskim rolnictwie, poza zamkniętymi pomieszczeniami, jak szklarnie. Rolnicy mają jednak inne możliwości ochrony upraw - mówi Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa.

2018-05-06, 13:34

Neonikotynoidy zakazane. Co zamiast nich?
Zdj. ilustracyjne. Foto: Myriams-Fotos/Pixabay.com

Posłuchaj

Z Bogusławem Rzeźnickim rozmawia Aleksandra Tycner
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazuje urzędnik, w ubiegłym roku Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej dopuściła nową zaprawę insektycydową, działającą nieco krócej niż neonikotynoidy, która zabezpiecza siewki rzepaku na jesieni, a przy tym nie stanowi problemu dla owadów zapylających. Rozszerzone zostały też zakresy stosowania innych środków, które mogą być wykorzystywane do walki ze szkodnikami.

Bogusław Rzeźnicki zapewnia, że resort cały czas pracuje nad optymalizacją programów ochrony roślin.

Coś za coś

Oby tylko nie wpaść z deszczu pod rynnę - przy częściowym zakazie stosowania neonikotynoidów na rzepaku w 2013 roku, o kilkaset procent wzrosło zużycie innych środków ochrony roślin, co z pewnością również nie przysłużyło się ekosystemowi.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej