Orkiestry dęte – symbol strażackiej tradycji

4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dlaczego strażacy upodobali sobie orkiestry dęte? O pracy w takiej orkiestrze mówił w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja muzyk Mirosław Chilmanowicz, były główny kapelmistrz i tamburmajor Orkiestry Wojska Polskiego, a obecnie kapelmistrz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.

2018-05-09, 14:18

Orkiestry dęte – symbol strażackiej tradycji
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: MAREK LASYK/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

08.05.2018 Mirosław Chilmanowicz: „Muzyka uwrażliwia, uczy piękna i pracy w grupie”.
+
Dodaj do playlisty

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej nieprzerwanie od wielu lat zdobywa główne nagrody w konkursach Europy i świata, koncertując dla koronowanych głów, z okazji świąt na paradach w kraju i za granicą (m.in. Parada Kościuszkowska USA), popularyzując polską Straż Pożarną. Ostatni koncert w obecności prezydenta RP odbył się 5 maja z okazji właśnie Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Według Mirosława Chilmanowicza granie na instrumencie wpływa pozytywnie na rozwój człowieka. – Muzyka uwrażliwia, uczy piękna i pracy w grupie. Psychologowie twierdzą, że uprawianie muzyki wpływa pozytywnie np. na naukę w szkole.   Fakt, że słychać, że orkiestra odnosi sukces na świecie jest słyszalny w całej Polsce. To pokazuje, że w społeczności Nadarzyna wszystko dobrze funkcjonuje. By odnieść efekty, trzeba poświęcić bardzo dużo czasu na pracę z amatorami – powiedział kapelmistrz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

REKLAMA

Polskie Radio 24

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 08.05.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 23:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej