Zawodowi kierowcy obawiają się przede wszystkim kar. Komentarz eksperta
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, a z badań wynika, że największym utrudnieniem w ich codziennej pracy są wysokie kary finansowe, związane z kontrolami drogowymi dotyczącymi czasu pracy oraz wymaganej dokumentacji. W opinii Mateusza Włocha, eksperta INELO to zrozumiałe, bo przepisy są bardzo skomplikowane.
2018-05-11, 08:56
Posłuchaj
- Często wysokie kary finansowe grożą nie tyle za świadome naruszenie przepisów, ale ze względu na dużą liczbę różnych interpretacji często zdarza się, że kierowca nie wie o danym naruszeniu, a grozi za to w różnych krajach wysoka kara. Niestety, niewiedza na temat przepisów nie zwalnia kierowców i właścicieli firm transportowych z odpowiedzialności - podkreśla ekspert.
Najczęściej nakładane na kierowców kary związane są z rosnącą liczbą popełnianych przez nich manipulacji, jak np. brak tachografu lub ogranicznika prędkości, korzystanie z nielegalnych urządzeń czy posługiwanie się fałszywą kartą kierowcy.
Czas pracy i dokumenty
Ekspert wymienia też najważniejsze obowiązki kierowców.
- Przede wszystkim każdy kierowca musi przestrzegać reguł dotyczących ograniczeń czasów jazdy i minimalnych okresów odpoczynku. Te reguły są dosyć mocno skomplikowane, a kierowca musi przestrzegać ich co do minuty. W każdej ciężarówce jest zamontowany tachograf, który rejestruje każdą minutę aktywności kierowcy. Często zdarzają się sytuacje, że kierowca z różnych przyczyn nie może zaparkować na danym parkingu i musi naruszyć przepisy. Jeśli kierowca nie zna drogi postępowania w takiej sytuacji, to grożą wówczas wysokie kary finansowe. Dodatkowym elementem jest kwestia dokumentów, które musi posiadać. Teraz, np. w związku z płacą minimalną we Francji, kierowca musi mieć w kabinie umowę o pracę, często przetłumaczoną na obcy język, a także dokumenty, że kierowca jest zgłoszony do pracy na terytorium danego kraju - wskazuje Mateusz Włoch.
REKLAMA
Kierowcy będą mieli lżej?
Ogłoszony w tym roku Pakiet drogowy ma wprowadzić ułatwienia i ujednolicenia w tym zakresie. Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które będą korzystne dla poszczególnych firm oraz kierowców i jednocześnie zapewnią uczciwą konkurencję na rynku.
A z badań wynika dodatkowo, że ponad 30 procent badanych kierowców jako utrudnienie postrzega również zagrożenie bezpieczeństwa lub terroryzm. Natomiast na kwestię przemęczenia wynikającego ze zbyt długiego czasu pracy zwraca uwagę jedynie 10 procent kierowców.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md
REKLAMA