Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej
Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
2018-05-31, 13:55
Posłuchaj
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Zofia Kossak-Szczucka swoją książką „Pożoga” „przebojem wdarła się na rynek literacki”. – Ta powieść to jedno z pierwszych świadectw rewolucji bolszewickiej. To bardzo popularna książka okresu międzywojennego. Po wojnie, z powodów oczywistych, była przemilczana – wskazywał Tomasz Zapert. – Kossak-Szucka pisała później również o niemieckim okupancie, o doświadczeniach II wojny światowej. To była książka „Z otchłani” – przypominał publicysta.
Oprócz tego, jak zauważył Tomasz Zapert, Zofia Kossak-Szucka obracała się w tematyce historycznej. – Napisała powieści poświęcone krucjatom - „Krzyżowcy” i „Bez Oręża”. – Drugą z nich w latach 40. XX wieku zainteresowało się Hollywood. To była bardzo popularna, przetłumaczona na wiele języków powieść. Gdyby USA nie przystąpiły do wojny, książka „Bez Oręża” zostałaby zekranizowana. Dzięki temu Zofia Kossak-Szucka stałaby się, jako autorka powieści będącej pierwowzorem superprodukcji, powszechnie znaną pisarką – przekonywał Tomasz Zapert.
Więcej – o twórczości, a także społecznej działalności i życiu Zofii Kossak-Szczuckiej – w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Masłoń.
REKLAMA
Polskie Radio 24/zz
___________________
Data emisji: 31.05.18
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
REKLAMA