Będzie wysłuchanie Polski na naradzie ministerialnej UE
Będzie wysłuchanie Polski w związku z procedurą praworządności na unijnej naradzie ministerialnej 26 czerwca w Luksemburgu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że tak zdecydowali ambasadorowie państw członkowskich.
2018-06-13, 19:29
Posłuchaj
To kolejny etap w procedurze praworządności prowadzonej przez Komisję Europejską przeciwko Polsce. O tym, że czas już na kolejny krok w tej procedurze, mówił w ubiegłym tygodniu przedstawiciel Komisji Europejskiej.
Wtedy - jak informowała korespondentka Polskiego Radia - Komisję poparło 8 krajów: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia i Luksemburg oraz Dania, Szwecja i Finlandia. Dziś dołączyły do nich kolejne. Z informacji Polskiego Radia wynika, że są to Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Cypr, Chorwacja i Łotwa. W sumie 15 krajów. Wystarczyła większość, by zdecydować o wysłuchaniu Polski. Brukselska korespondentka dowiedziała się nieoficjalnie, że zdecydowano o podzieleniu wysłuchania na kilka etapów.
To zaplanowane na 26 czerwca ma dotyczyć najbardziej palących kwestii, czyli - jak sugerują unijni dyplomaci - ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz przygotowane zostaną pytania do władz w Warszawie, na które przedstawiciel polskiego rządu odpowie na naradzie. W zależności od przebiegu tego spotkania unijni ministrowie zdecydują, co dalej.
Możliwe jest wysłanie rekomendacji do Polski, a niezastosowanie się do nich może doprowadzić do kolejnego etapu, czyli głosowania nad wnioskiem Komisji, która uważa, że w Polsce istnieje poważne zagrożenie dla praworządności. Do poparcia takiego wniosku potrzeba zgody 22 krajów.
dcz