Rocznica śmierci Jana Piwnika "Ponurego"
W audycji Historia na dziś rozmowa z dr Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej na temat rocznicy śmierci Jana Piwnika "Ponurego".
2018-06-18, 20:48
Posłuchaj
Jan Piwnik "Ponury" (1912-44) był oficerem rezerwy Wojska Polskiego i funkcjonariuszem Policji Państwowej. W lutym 1940 roku dostał się do Francji, a stamtąd do Wielkiej Brytanii. Wrócił do Polski w nocy z 7 na 8 listopada 1941 r. jako cichociemny. Wsławił się brawurową akcją uwolnienia więźniów z niezwykle czujnie strzeżonego więzienia w Pińsku.
Następnym terenem jego działań była rodzinna ziemia świętokrzyska – po reorganizacji struktur AK został komendantem "Kedywu" Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK. Będąc dowódcą największej i najaktywniejszej siły partyzanckiej w okupowanej Polsce, dał się poznać jako świetnie wyszkolony żołnierz znający zasady walki dywersyjnej. Był organizatorem wielu udanych akcji, bezwzględnie zwalczającym konfidentów i zdrajców. Po konflikcie "Ponurego" z Komendą Okręgu, przeniesiono go do Okręgu Nowogródzkiego. Tam zginął 16 czerwca 1944 roku, podczas walki o strażnicę, niedaleko osiedla Jewłasze. W Góry Świętokrzyskie powrócił po 43 latach - w 1987 roku jego prochy sprowadzono do klasztoru oo. Cystersów w Wąchocku. Zorganizowane w czerwcu 1988 roku trzydniowe uroczystości pogrzebowe zgromadziły tysiące ludzi.
- "Ponury" był jednym z pierwszych Cichociemnych. Został zrzucony w listopadzie 1941 roku. Był doskonałym dowódcą. Potrafił świetnie manewrować, zarówno pod względem taktycznym, jak i logistycznym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Patryk Pleskot.
Więcej o życiu Jana Piwnika w całej audycji.
Historię na dziś prowadził Tadeusz Płużański.
REKLAMA
PR24/IAR/mg
_______________
Godzina emisji: 18.06.18
Data emisji: 20:35
REKLAMA