Beata Kempa spotkała się z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej
Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa spotkała się z unijnym komisarzem do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christosem Stylianidesem. Rozmowa dotyczyła wspólnych wyzwań, celów i wielopłaszczyznowej współpracy podczas poważnych kryzysów humanitarnych na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Ukrainie.
2018-06-18, 21:08
Beata Kempa oceniła, że było to bardzo dobre spotkanie w sprawie działań w zakresie kryzysu humanitarnego w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W trakcie spotkania Komisarz mówił między innymi o tym, że trzeba zaangażować polskie organizacje pozarządowe w ramach środków UE, aby zamknąć lukę między finansowaniem organizacji "z nowej UE", a finansowaniem organizacji z dawnej Piętnastki. Stylianides powiedział, że Polska jest istotnym filarem w ramach współpracy w dostarczaniu pomocy humanitarnej.
Podkreślił, że Ukraina jest dla UE priorytetem i nie traktuje kryzysu w tym kraju jako zapomnianego. Christos Stylianides dodał, że należy naciskać na grupy międzynarodowe, aby takim się nie stał. - Chciałbym również podkreślić solidarność, jaką Polska okazała w potrzebie społeczeństwu ukraińskiemu - zarówno na terytorium ukraińskim, jak i w Polsce - powiedział unijny komisarz.
Większe środki an edukację
Christos Stylianides podziękował polskim władzom za poparcie dla wniosku o utworzenie systemu rescUE. Polityk zapewnił w oświadczeniu, że dzięki rescUE będziemy mieli europejską rezerwę zdolności w zakresie ochrony ludności, finansowaną i koordynowaną przez Unię Europejską. Zaznaczył, że zasoby rescUE nie zastąpią w tym zakresie państw członkowskich i będzie on służył jako rodzaj zabezpieczenia w sytuacji, gdy możliwości krajowe są na wyczerpaniu.
Stylianides przekazał, że rola Polski w Europejskim Mechanizmie Ochrony Ludności jest istotna. Podkreślił, że Polska okazała solidarność z innymi państwami członkowskimi, oferując swoją pomoc w ramach tego mechanizmu, zarówno w Europie jak i poza nią.
REKLAMA
W oświadczeniu zwrócono uwagę, że 75 milionów dzieci na świecie zagrożonych jest dorastaniem bez edukacji, dlatego w ciągu ostatnich 3 lat zwiększano środki na edukację w ramach budżetu pomocy humanitarnej - z jednego procenta w 2015 roku do 8 procent w 2018 roku, zaś roku przyszłym będzie to 10 procent.
W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosi nową transzę pomocy dla Ugandy. - Zrelacjonowałam Komisarzowi swój krótki pobyt w Ugandzie, między innymi w jednym z największym obozów - Bidi Bidi, gdzie w niezmiernie trudnych warunkach przebywa około 270 tysięcy uchodźców - poinformowała minister Beata Kempa.
dcz
REKLAMA