Forum Dialogi Mieszkaniowego: są pieniądze, pora zacząć realizować pomysły

Dziś w Warszawie w ramach Forum Dialogu Mieszkaniowego dyskutowano o tym, jak wypełnić lukę na tym rynku, a mieszkań w Polsce brakuje około 3 milionów. Rząd ma program Mieszkanie Plus, czyli koncepcja jest, pieniądze też są, ale zaczynają się pojawiać nowe problemy chociażby z brakiem materiałów budowlanych czy rąk do pracy. Tutaj są przygotowywane rozwiązania systemowe - mówiła w radiowej Jedynce Beata Daszyńska - Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. 

2018-06-21, 19:45

Forum Dialogi Mieszkaniowego: są pieniądze, pora zacząć realizować pomysły
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Jakie są możliwości wypełnienie luki na rynku mieszkaniowym - mówiła w radiowej Jedynce Beata Daszyńska - Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
+
Dodaj do playlisty

60 proc. młodych Polaków mieszka z rodzicami. Dlatego niezbędna jest pomoc państwa, a filarem jest program Mieszkanie Plus. 

-  Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami nie dlatego, że to wygodne, tak jak w Grecji czy Hiszpanii tylko dlatego, że nie ma mieszkań. Odpowiedzią jest dobrze realizowany program w cześć kapitałowej, komercyjnej, którą realizuje z spółka BGK, czyli BGK Nieruchomości. To są mieszkania na wynajem - mówiła Beata Duszyńska-Muzyczka. 

Dodała, że zaletą takiego rozwiązania jest wynajem, a nie od razu kredyt długoterminowy. - To też odpowiedź na to jak zaczyna funkcjonować młode społeczeństwo i jest uzupełnieniem luki mieszkaniowej - podkreśliła. 

Brakuje rąk do pracy i materiałów budowlanych

Podczas Forum podkreślano, że o ile jest koncepcja rozwoju tego rynku, są pieniądze, to pojawiają się inne problemy, jak chociażby problemy z pracownikami, którzy mogliby te mieszkania budować. Brakuje około 400 tys. osób. Brakuje też materiałów budowlanych. 

REKLAMA

- Na ten problem odpowiedziało ministerstwo pracy i rozpoczęło działania, które mają zaktywizować rynek pracy. Są programy, które zachęcają Polaków do powrotu do kraju. A także pozyskiwanie pracowników z Ukrainy i Białorusi - powiedział prezes BGK. 

Bilion złotych na rachunkach Polaków, jakie są pomysły na uaktywnienie tych pieniędzy? 

- Źródeł finansowanie jest wiele. Plus to, że można łączyć je z kredytem komercyjnym. Do tego zachęcamy spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów - mówiła. 

Na potrzeby Mieszkania Plus może być też angażowany kapitał prywatny. Na rachunkach Polaków jest prawie bilion złotych.

- Aktywizacji kapitału na rynku mieszkaniowym mają - zdaniem prezes BGK - służyć REIT-y. A jak podkreślił podczas Forum Dialogu Mieszkaniowego wiceminister finansów Leszek Skiba ustawa o REIT-ach ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. 

REKLAMA

- Jako pierwsi chcemy przekształcić w REIT jeden z naszych funduszy. Wierzę, że nam się to uda - mówiła prezes BGK.  

Forum Dialogu Mieszkaniowego odbyło się dziś (21 czerwca br.) w Warszawie. Wzięły w niej udział izby branżowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, przedstawiciele firm deweloperskich oraz instytucje finansowe, samorządowcy, architekci, urbaniści, przedstawicieli administracji publicznej oraz władz.

 Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej