Anna Krupka: Europa potrzebuje nowego otwarcia

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas którego przedstawił swoją wizję Europy. W Polskim Radiu 24 wystąpienie premiera komentowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

2018-07-05, 09:11

Anna Krupka: Europa potrzebuje nowego otwarcia
Anna Krupka. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

05.07.18 Posłanka Anna Krupka o wystąpieniu Mateusza Morawieckiego
+
Dodaj do playlisty

- To było ważne wystąpienie o przyszłości Unii Europejskiej. Premier bardzo ciekawie i dobitnie opowiedział naszą historię. Pokazał gdzie Polska znalazła się po II Wojnie Światowej, za co w jakiś sposób odpowiedzialne były państwa Zachodu. Nie mogliśmy uczestniczyć w pierwszej fazie integracji europejskiej. Mateusz Morawiecki pokazał także jak wyglądało sprzątanie po komunizmie, na przykładzie choćby naszych ustaw dotyczących Sądu Najwyższego. Przypomnę, że wśród sędziów SN są także osoby, które sądziły podczas stanu wojennego - odniosła się do wystąpienia Anna Krupka.

Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę, że narody Starego Kontynentu chcą mieć większy głos w tworzeniu wspólnej polityki. Zdaniem szefa polskiego rządu Unia Europejska, by przetrwać, musi zwracać większą uwagę na potrzeby obywateli.

- Europa zdecydowanie potrzebuje nowego otwarcia. Bezpodstawne jest nadużywanie instytucji unijnych do wtrącania się w sprawy wewnętrzne państw członkowskich. Jednocześnie widzimy odejście od koncepcji solidarności, co jest związane z negocjacjami dotyczącymi budżetu unijnego. Mówi się o ograniczeniu funduszu spójności, który był ważnym elementem solidarności oraz nowego impulsu rozwojowego dla krajów, które nie mogły uczestniczyć w pierwszej fazie integracji europejskiej. To jest inwestycja w rozwój całej Unii Europejskiej - podkreślała Anna Krupka.

Odniosła się również do problemu imigrantów. - Zgadzam się, że takie kraje trzeba wspierać, jako Polska, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości. To robimy, przeznaczamy fundusze na pomoc krajom na miejscu, tak by imigranci mogli pozostawać w kraju pochodzenia. Jest to głęboki wyraz humanitaryzmu, który nie skazuje tych ludzi na tułanie się po Europie. Tu pojawia się ciekawa koncepcja premiera Morawieckiego nowego planu Marshalla dla Afryki, ale nie zapominając o funduszu spójności - zwróciła uwagę posłanka.

REKLAMA

W kontekście solidarności europejskiej można także odczytać przedstawione przez Mateusza Morawieckiego zastrzeżenia do Nord Stream 2 - Bardzo ważnym elementem wystąpienia było uświadomienie politykom Europy Zachodniej, że projekt ten oznacza uzależnienie się od Rosji i ograniczenie bezpieczeństwa Unii Europejskiej - komentowała Krupka.

Więcej w całej audycji.

Rozmowę prowadziła Eliza Olczyk.

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 05.07.2018

Godzina emisji: 07:10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej