PPK - nowy pomysł na oszczędzanie na emeryturę. Dlaczego warto w nich pozostać?
Dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego podkreśla, że oszczędzanie na emeryturę z perspektywy długoterminowej jest niezbędne. W jego ocenie dobrym pomysłem, by zachęcić nas do oszczędzania, są Pracownicze Plany Kapitałowe, które zaczną funkcjonować od przyszłego roku. Zostaną nimi objęci wszyscy pracownicy, i choć można się z nich wypisać, to jest wiele argumentów, by tego nie robić.
2018-07-05, 09:36
Posłuchaj
Do PPK pracownicy zostaną zapisani obligatoryjnie. Co dwa lata pracownik będzie mógł przyjść do pracodawcy i poprosić go, by zawiesił odprowadzanie składek do PPK. Okres zawieszenia ma trwać 4 lata.
Pozostanie w PPK ma sens
Według eksperta warto jednak pozostać w systemie, nawet jeżeli zarabiamy mało, bo wtedy - w myśl projektu - obciążenia będą proporcjonalnie mniejsze, wesprze też nas państwo. Poza tym - mówił dr Marcin Wojewódka - dzięki PPK łatwiej będzie nam oszczędzić większe pieniądze na emeryturę.
- My nie mamy tego 'protestanckiego' genu oszczędzania i powinniśmy myśleć też czasami o przyszłości, a PPK daje na to szansę. To wędka, którą dostaniemy, jeśli chcemy 'nałowić' wyższą emeryturę - mówi ekspert.
Według szacunków Ministerstwa Finansów do PPK ma przystapić około 8,5 miliona pracujących.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA