Spór o SN. Przeszłość sędziego Iwulskiego w tle

"Gazeta Polska Codziennie" podała, że sędzia Józef Iwulski był w składzie orzekającym, który w 1982 r. skazał działaczy opozycji niepodległościowej. Rzecznik SN Michał Laskowski tłumaczył, że prezes Iwulski wobec wszystkich oskrażonych zgłosił zdanie odrębne domagając się ich uniewinnienia. M.in. na ten temat w Debacie Poranka rozmawiali: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Agaton Koziński (Polska The Times).

2018-07-06, 11:35

Spór o SN. Przeszłość sędziego Iwulskiego w tle

Posłuchaj

06.07.2018 Publicyści o komunistycznej przeszłości Józefa Iwulskiego
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Sakiewicz podkreślił, że "sędzia powinien stwarzać wrażenie, że jest niezawisły, że można mu zaufać, że nie jest z żadnej szajki". - Inna jest ocena kiedy ktoś był politykiem, dziennikarzem czy biznesmenem, a inna kiedy jest się sędzią. P. Gersdorf powinna była wiedzieć, że Jerzy Iwulski sądził i skazywał w stanie wojennym. Te sprawy trafiały do Sądu Najwyższego. Iwulski skazywał KPN-owców i teraz tylko bredzi co do ilości osób - podkreślił Sakiewicz. W wywiadzie dla Onet.pl Józef Iwulski przyznał, że nie pamięta spraw prowadzonych w okresie stanu wojennego. - To doskonałe, jak na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Wsadził ludzi do więzienia i nie pamięta, że ich wsadził do więzienia - ironizował. 

Według "Gazety Polskiej Codziennie" żona ówczesnego sędziego z krakowskich sądów Anna Iwulska była oficerem SB od początku lat 70. do drugiej połowy lat 80. Pełniła funkcje w wydziale „T” – techniki operacyjnej, wcześniej miała służyć m.in. w sekcji fotografii.

Zdaniem Bartłomieja Radziejewskiego nic lepiej nie ośmiesza argumentu o dekomunizacji Sądu Najwyższego. - Prezes Gersdorf, działaczkę Solidarności, która nigdy nie była w PZPR, w wyniku tej reformy zastępuje się sędzia, który był w PZPR i miał żonę w SB - zauważył. 

- Jeżeli Józef Iwulski był sędzią wojskowym w trakcie stanu wojennego to znaczy, że przeszedł bardzo szczelne sito. Do sądów wojskowych nie trafiały przypadkowe osoby, więc można zakładać, że to jest najtwardszy z najtwardszych - podkreślił Agaton Koziński. - Będzie z nim gigantyczny problem w SN. Użyje każdego dostępnego manewru, by udowodnić, że prezes Gersdorf powinna pełnić swoją funkcję do 2020 roku - stwierdził.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/iar

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

______________________

Data emisji: 06.07.2018

Godzina emisji: 08:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej