Raport: Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce

Zadowolenie Ukraińców zatrudnionych w Polsce jest duże i nawet wzrosło od zeszłego roku. Satysfakcję z pracy deklaruje ponad 81 procent z nich - mówi Tomasz Dudek, dyrektor agencji pracy tymczasowej i firmy rekrutacyjnej OTTO Work Force Polska, która po raz trzeci zbadała nastroje imigrantów.

2018-07-10, 08:28

Raport: Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

- Ci pracownicy są zadowoleni z relacji z przełożonymi i z kolegami oraz z oferowanych warunków pracy, natomiast najmniej cieszą się z wynagrodzenia. Sprawdziliśmy, jak to wynagrodzenie wyglądało rok temu i okazuje się, że wzrosło o 300 złotych. Myślę, że podobnie jak wśród Polaków jest to powód do niezadowolenia na zasadzie 'zawsze mogłoby być lepiej' - dodaje.

Mniej chętnych na pracę u nas

Tomasz Dudek wskazuje, że obecnie 31 procent Ukraińców chciałoby na stałe zostać w Polsce, a rok wcześniej było to aż 46 procent. Spada też chęć naszych wschodnich sąsiadów do przyjazdu do pracy do nas. Jego zdaniem jest to spowodowane coraz większą popularnością paszportów biometrycznych, dzięki którym do pracy za granicą Ukraińcy potrzebują jedynie zezwolenia, a nie muszą wyrabiać wizy. Przez to, przy swobodnym wyjeździe z kraju, częściej pracownicy wybierają 'zatrudnienie' w szarej strefie w naszym kraju

To dlatego, że zezwolenie na pracę dużo łatwiej jest pracownikom ukraińskim otrzymać w Polsce niż na Zachodzie. Ale to się również zmienia. Profesor Teresa Kupczyk z Akademii Wojsk Lądowych i Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu mówi, że 19 procent badanych Ukraińców powzięło decyzję, że w ciągu najbliższych trzech lat chce wyjechać z naszego kraju przede wszystkim do państw starej Unii, a 37 procent rozważa taką możliwość.

- Widać wyraźnie, że coraz mniej osób chce zostać u nas na stałe. Być może ten rynek się już rzeczywiście nasycił. Widać wyraźnie, że studenci z Ukrainy u nas często wyjeżdzają do innych krajów w ramach programu Erasmus, i często już tam zostają - dodaje.

Oferta dla Ukraińców mogłaby być lepsza

Profesor Kupczyk wskazuje, że Ukraińcy nie tylko nie pracują zgodnie ze swoim wykształceniem, ale też w ogóle rzadko w swoim zawodzie - dodaje profesor Kupczyk. Mimo że prawie połowa badanych ma wykształcenie wyższe, to aż 72 procent respondentów pracuje fizycznie.

- Co jest przerażające - aż 85 procent tych osób nie pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem, co na pewno rzutuje na efektywność pracy, na ich zadowolenie szczególnie w sytuacji, kiedy my chcemy, żeby zostali w Polsce dłużej. W związku z tym pracodawcy i firmy rekrutujące powinni poświęcić więcej czasu by lepiej dopasować powierzaną im pracę do ich umiejętności - podkreśla.

Niezależnie jednak od prób zatrzymania Ukraińców, popyt na na pracę i tak przewyższa podaż. Powoli więc koniecznością staje się ściąganie pracowników z bardziej egzotycznych i odległych nam krajów.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej