Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
Użytkowanie wieczyste zmieni się we własność. Posłowie zajęli się rządowym projektem ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Skierowali go do komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. W Polskim Radiu 24 zmiany komentował wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.
2018-07-10, 22:15
Posłuchaj
Zmiany będą dotyczyć około 2,5 miliona użytkowników wieczystych. Z rozwiązania może skorzystać 8 do 10 milionów Polaków. Przedstawiciel rządu przypomniał, że przekształcenie będzie poważną operacją polegającą na uaktualnieniu ksiąg wieczystych. Wiceminister Soboń dodał, że nawet użytkownik, który nie wykona żadnej operacji stanie się właścicielem gruntu pod nieruchomością.
- Takie jest oczekiwanie społeczne. Przedstawiliśmy rozwiązanie, które daje szanse właścicielom mieszkań i domów na to, żeby byli właścicielami także gruntu który do nich należy. Próby były podejmowane wcześniej. Jest ustawa z 2005 roku, ale w znacznym stopniu martwa, bowiem wymaga zgody współużytkowników wieczystych i każdy sprzeciw może takie działanie zablokować. My przyjęliśmy rozwiązanie, które z automatu od 1 stycznia 2019 roku przekształca grunty zabudowane pod budownictwo mieszkaniowe we własność. Nie jest potrzebna zgoda współużytkowników - podkreślał Artur Soboń.
Wiceminister Soboń zapewnia, że finanse samorządów nie ucierpią na zmianach. Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność trzeba będzie bowiem zapłacić. Będzie to można zrobić na dwa sposoby: albo w formie opłat rocznych wnoszonych przez 20 lat. Wtedy wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli 1-go stycznia 2019 roku. Resort przewidział też wniesienie całej opłaty z góry. W takim przypadku przewidziano bonifikaty - jeśli będą to grunty skarbu państwa, upust wyniesie 60 procent. Na gruntach samorządowych samorządy będą decydowały o wysokości bonifikaty. Przedstawiciel rządu wyjaśnił, że opłaty za użytkowanie stanowią 1-2 procent budżetów samorządów. W Warszawie wskaźnik ten jest najwyższy i jak wyjaśnia wiceminister, sięga 4 procent.
W pierwszym etapie przekształcenie będzie dotyczyć lokali jedno i wielorodzinnych.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
IAR/PR24/KA
Audycję prowadził mec. Artur Wdowczyk.
____________________
REKLAMA
Data emisji: 10.07.2018
Godzina emisji: 21:37
REKLAMA