Komisja śledcza do spraw VAT przyjęła pierwsze wnioski dowodowe
Zakończyło się pierwsze posiedzenie sejmowej komisji, która zbada nieprawidłowości w ściąganiu podatku VAT. Członkowie komisji zgłosili pierwsze wnioski dowodowe. Będą to między innymi dokumenty Izb Skarbowych i Urzędów Kontroli Skarbowej.
2018-07-24, 12:07
Posłuchaj
Występując jako pierwszy poseł Zbigniew Konwiński (PO) wniósł o wystąpienie ws. dokumentów związanych z działającymi w latach 2008-2014 zespołami zadaniowymi działającymi w MF, Izbach Skarbowych, Urzędach Kontroli Skarbowej itp., a dotyczących kwestii wyłudzeń podatkowych. Zaproponował też wystąpienie o m.in. wytyczne dla organów skarbowych w kwestii zwrotów VAT, dokumenty z działalności grupy zadaniowej ds. walki z nieprawidłowościami w obrocie stalą zbrojeniową, sprawozdania szeregu UKS zajmujących się specyficznymi obszarami wyłudzeń, informacje o kontrolach skarbowych i wynikach tych kontroli.
Konwiński wniósł także o szereg innych dokumentów dotyczących różnych programów walki z wyłudzeniami, porozumień pomiędzy instytucjami, a także komunikaty i listy ostrzegawcze zamieszczane przez MF i MG, opracowania eksperckie dot. luki VAT, sprawozdania NIK z wykonania budżetu państwa od 2008 i 2015 r.
Wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS) wniósł z kolei o protokoły kontroli NIK dotyczących ściągalności podatków, informacje o procesach legislacyjnych ustaw i innych aktów prawnych, związanych z VAT i akcyzą.
REKLAMA
Smoliński zaproponował też wystąpienie do ministra-koordynatowa służb specjalnych o wszelkie materiały dot. wyłudzeń podatkowych w jego posiadaniu.
Komisja śledcza będzie badać działania osób i instytucji państwa odpowiedzialnych za powstanie tak zwanej luki VAT, czyli różnicy między planowanymi a faktycznymi wpływami z tego podatku. Według szacunków Komisji Europejskiej różnica między planowanymi a faktycznymi wpływami z podatku VAT od 2007 do 2015 wyniosła ponad 260 miliardów złotych.
W skład komisji wchodzi pięciu posłów PiS: Marcin Horała, Kazimierz Smoliński, Andrzej Matusiewicz, Małgorzata Janowska i Wojciech Murdzek. Platformę Obywatelską reprezentuje Zbigniew Konwiński, Nowoczesną Mirosław Pampuch, Kukiz'15 Marek Jakubiak a klub PSL-UED Genowefa Tokarska.
Komisja ma zakończyć pracę wiosną lub latem przyszłego roku. Wśród świadków maja być byli ministrowie finansów Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek.
Wyznaczono datę następnego posiedzenia. Odbędzie się ono w drugiej połowie sierpnia.
REKLAMA
msze
REKLAMA