Grzegorz Długi i Beata Dolniak w programie "Jakim prawem" o reformie sądownictwa

Od kilku dni w wielu polskich miastach organizowane są protesty przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości. "Chcemy weta" – skandowali w środę wieczorem uczestnicy wiecu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Był to apel do prezydenta o zawetowanie uchwalonej przez Sejm i przez popartej przez Senat ustawy m.in. o Sądzie Najwyższym, KRS i prokuraturze. 

2018-07-28, 14:56

Grzegorz Długi i Beata Dolniak w programie "Jakim prawem" o reformie sądownictwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

O reformie sądownictwa w programie "Jakim prawem" rozmawiali wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Grzegorz Długi, poseł ugrupowania Kukiz'15.

- O reformie w ogóle nie możemy mówić. W tej ani w poprzednich ustawach nie ma przepisów, które reformowałyby wymiar sprawiedliwości - stwierdziła przedstawicielka partii Katarzyny Lubnauer. 

Wicemarszałek Sejmu oceniła, że zanim rządzący zdecydowali się na zmianę kadrową w sądach, poprzedzili to "kampanią propagandową".

- Proszę zobaczyć, jaką rządzący przyjęli narrację – najpierw zaatakowali całe środowisko sędziowskie, zarzucając różne rzeczy, że to są osoby, które nie przeszły weryfikacji, że to są osoby, które prowadzą politykę, że to osoby, które nie są douczone. I po tej narracji, która była skierowana do całego środowiska, rozpoczęto zmiany kadrowe - zaznaczyła Dolniak. 

Z kolei Grzegorz Długi stwierdził, że należy rozróżniać pojęcia "niezależność sądownictwa" i "niezawisłość sędziowska".

- Trzeba odróżnić niezależność sądownictwa od niezawisłości sędziowskiej. To są dwa pojęcia, które oznaczają inne rzeczy. Aczkolwiek ta i ta instytucja zmierza ku jednemu – ku temu, aby nasze prawo do sądów było niezachwiane i byśmy mieli prawo do sprawiedliwego sądu - mówił.

Poseł Kukiz'15 podkreślał, że niezawisłość sędziowska nie powinna być rozumiana jedynie przez pryzmat niezależności od polityków.

- Musimy pamiętać, że niezawisłość to jest również bezstronność sędziego w stosunku do stron. To jest niezależność od miejscowych osób wpływu. Jeżeli sędzia jest zaprzyjaźniony z miejscowym mafiozą to na niezawisłość nie ma co liczyć. To jest również niezależność sędziego od władzy, to jest również niezależność od czynników politycznych - przekonywał Długi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził mecenas Artur Wdowczyk.

_______________________

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 14:37

Polecane

Wróć do strony głównej