Archiwum Akt Nowych zainaugurowało obchody 100-lecia istnienia

Początek obchodów uświetniło przekazanie placówce archiwum Jana Kucharzewskiego pierwszego premiera Królestwa Polskiego w latach 1917-1918, doradcy przy Radzie Ministrów i MSZ w okresie międzywojennym. Zbiór dokumentów będzie teraz poddany konserwacji i po zdigitalizowaniu zostanie udostępniony historykom.

2018-07-30, 16:45

Archiwum Akt Nowych zainaugurowało obchody 100-lecia istnienia
Konferencja z okazji przekazania do Archiwum Akt Nowych archiwum pierwszego premiera Królestwa Polskiego - Jana Kucharzewskiego. Foto: Archiwum Akt Nowych/twitter

Posłuchaj

Archiwum Akt Nowych zainaugurowało obchody setnej rocznicy powstania. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Archiwum Tadeusz Karwczak podkreślał, że obchody rozpoczyna niezwykłe wydarzenie ponieważ tuż przed uroczystością w Archiwum zjawili się państwo Kopczyńscy, których ojciec przechował dokumenty Jana Kucharzewskiego, a którzy zdecydowali się przekazać archiwalia. - To niezwykłe wydarzenie, że w setną rocznicę powstania Archiwum, trafiają do niego bezcenne dokumenty człowieka, który między innymi tworzył administrację państwową po I wojnie światowej, kiedy odradzała się Polska - mówił dyrektor Krawczak.


Powiązany Artykuł

niepodległa.jpg
Polska Niepodległa. Serwis specjalny

Wicedyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak podkreślał, że zbiór dokumentów Jana Kucharzewskiego jest niezwykle symboliczny i zarazem bezcenny. Wyjątkowa wartość zbioru polega na tym, że nikt nigdy wcześniej tych dokumentów nie czytał, w dodatku są to archiwalia oryginalne. Wyjątkowo cenne są dokumenty dotyczące działalności Ignacego Jana Paderewskiego, Tymczasowej Rady Stanu, Rady Regencyjnej, czy dokumenty urzędowe Rady Ministrów. 

Zbiór dokumentów zgromadzonych przez Jana Kucharzewskiego Archiwum Akt Nowych przekazała Ewa Kopczyńska, której ojciec w nieznanych okolicznościach wszedł w posiadanie archiwaliów. Ewa Kopczyńska podkreślała, że przez lata przeglądała dokumenty ze zbioru i kilka z nich wywołało w niej spore emocje, choćby te z klauzulą tajne, ściśle tajne czy poufne, a to oznaczało, że są niezwykle ważne. - Wielkie wrażenie robi korespondencja Ignacego Paderewskiego z Janem Kucharzewskim, czy dokumenty z Kongresu Waszyngtońskiego - podkreślała Kopczyńska.

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej