Przesłuchania kandydatów na sędziów SN. Komentarze

- Transparentność powinna być kluczowa. Widzimy tutaj, że tak nie jest - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Karol Gac. Publicysta portalu dorzeczy.pl oceniał przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego i kwestię ich jawności. Naszym gościem była również prof. Anna Łabno z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

2018-08-22, 11:50

Przesłuchania kandydatów na sędziów SN. Komentarze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

22.08.2018 Karol Gac o Sądzie Najwyższym i wyborach na prezydenta Warszawy (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Karol Gac podkreślił, że sprawy związane z sądownictwem mają wpływ na wszystkich obywateli. - Jawność i transparentność są fundamentalnymi cechami demokracji i bez dwóch zdań uważam, że powinno to być przeprowadzone w inny sposób - zaznaczył.

Często mówiło się, że środowisko sędziów jest zamknięte i skupione we własnym gronie, przez co obywatele tracą szanse by poznać ludzi, którzy wyrokują w ich sprawach. Zdaniem Karola Gaca "po raz kolejny" nie skorzystano z szansy, by to zmienić właśnie przez ujawnienie przesłuchań. - Całe to zamieszanie nie służy po pierwsze Sądowi Najwyższemu, a po drugie demokracji - ocenił.

KRS przyspieszy proces wyłaniania sędziów do Sądu Najwyższego

We czwartek, a nie jak planowano pierwotnie 18 września, Krajowa Rada Sądownictwa rozpocznie proces przedstawiania prezydentowi wniosków o powołanie na sędziów Sądu Najwyższego. Jak powiedział przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur, czwartek i piątek będą poświęcone obsadom Izby Dyscyplinarnej oraz Karnej Sądu Najwyższego. 

Wynika to z praktycznych przesłanek i z pewnego ciśnienia opinii publicznej, oczekiwań i atmosfery nerwowości, która jest wyczuwalna wokół tego zagadnienia - mówiła prof. Anna Łabno. - Pan przewodniczący miał właściwe rozeznanie i świadomość istotnych czynników, które na pewno brał pod uwagę. Nic już więcej nie będzie się działo w ramach pierwszej procedury wyboru sędziów. Wszystko co było przewidziane zostało wykonane, a zatem nie ma powodów, by sprawę odkładać – dodała.

REKLAMA

Prof. Anna Łabno odniosła się też do wcześniejszej decyzji Sądu Najwyższego, który podjął uchwałę o zawieszeniu niektórych przepisów ustawy o SN, dotyczących przechodzeniu sędziów w stan spoczynku.

Audycję prowadził Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/msze/dk

--------------------

REKLAMA

Data emisji: 22.08.18

Godziny emisji: 11.08, 15.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej