Obchody 38. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku
Dziś w Gdańsku odbędą się uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, których organizatorem jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu weźmie udział między innymi prezydent Andrzej Duda.
2018-08-31, 07:12
Posłuchaj
Obchody 38. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
Dodaj do playlisty
Centralne uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.00 od okolicznościowego posiedzenia zarządu gdańskiej „Solidarności” w historycznej Sali BHP, na którym zostaną wręczone odznaczenia i stypendia. Z kolei o godzinie 15.00 pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej związkowcy, a także prezydent Andrzej Duda złożą kwiaty. Następnie przejdą do Bazyliki Świętej Brygidy, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej. Tegoroczne obchody zakończy wieczorny koncert „Koniec lata z Solidarnością” przed salą BHP.
Prezes IPN doktor Jarosław Szarek wyjaśnił, że strajki w sierpniu 1980 roku, a następnie podpisanie porozumienia z ówczesnymi władzami były początkiem końca komunizmu. „Polski świat pracy bezkrwawo rozpoczął ostatnie zmaganie z systemem komunistycznym i doprowadził do jego upadku, ale ta droga wiodła właśnie przez Salę BHP i Stocznię Gdańską” - powiedział Jarosław Szarek.
Uczestnik strajku w Zakładach Radiowych Radmor w Gdyni i odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności Roman Knop wspomniał, że podpisaniu porozumień sierpniowych towarzyszyła euforia. Wyjaśnił, że był 31 sierpnia 1980 roku przed wspomnianą bramą Stoczni Gdańskiej, gdy Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku. - Była wielka radość, ale też ciągle z tyłu głowy były myśli, czy to się stało naprawdę - dodał Roman Knop i powiedział, że zastanawiał się wówczas, czy nie jest to jakiś kolejny podstęp ze strony komunistów.
Podpisanie czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej między strajkującymi robotnikami, a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju. Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar grudnia 1970 roku, podwyżki pensji, czy przeprowadzenie reform gospodarczych.
tjak
REKLAMA