Zamach na Siergieja Skripala. Nowiczok w Salisbury mógł zabić nawet tysiące osób

W wyniku ataku nowiczokiem zginąć mogły nawet tysiące ludzi - donosi dzisiejszy Times. Informator gazety podkreśla, że napastnicy, czyli oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego mieli przy sobie wyjątkowo zabójczą formę środka paraliżującego. Tymczasem Brytyjczycy szykują się na rosyjską ofensywę propagandową, mobilizują też swój cyberwywiad.

2018-09-07, 10:48

Zamach na Siergieja Skripala. Nowiczok w Salisbury mógł zabić nawet tysiące osób
Służby badające okolice domu Siergieja Skripala . Foto: PAP/Yui Mok

Posłuchaj

Nowiczok w Salisbury mógł zabić nawet tysiące osób. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem informatorów dziennika, najczarniejszy, choć nie najbardziej prawdopodobny scenariusz mógł skończyć się śmiercią nawet 4000 ludzi. Powód? Według służb w buteleczce znajdowała się nierozcieńczona forma środka. - Rosjanie zagrali w kości, a stawką było życie Brytyjczyków - podkreśla anonimowy rozmówca ze służb, do którego dotarł dziennik.

Brytyjskie dzienniki donoszą tymczasem, że Londyn przygotowuje się na ofensywę propagandową ze strony Kremla. Służby spodziewają się, że Moskwa wzmoży dezinformację w powiązanych z Kremlem mediach i w mediach społecznościowych. Mobilizacja panuje również w brytyjskim cyberwywiadzie. Szef agencji Jeremy Flemning zadeklarował wczoraj wieczorem w Waszyngtonie, że "przeznaczy całe spektrum środków na neutralizację zagrożenia" ze strony Kremla, dodając, ze Brytyjczycy mają technologię, która pozwoli wziąć na celownik wybranych ludzi z rosyjskiego wywiadu wojskowego.

W wyniku marcowego ataku w Salisbury w hrabstwie Wiltshire na wiele tygodni do szpitala trafił Siergiej Skripal wraz z córką. Skripal to były rosyjski agent, który przekazywał niegdyś rosyjskie sekrety Brytyjczykom. W lipcu przez przypadek substancą otruło się dwoje Brytyjczków: Charles Rowley i Dawn Sturgess. Kobieta zmarła.

O atak Brytyjczycy oskarżają Kreml, który zaprzecza. Londyn podał w tym tygodniu tożsamość dwóch domniemanych napastników: Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa. Ambasador Zjednoczonego Królestwa przy ONZ powtórzyła wczoraj na forum organizacji, że Brytyjczycy uważają, iż byli to agenci GRU, a decyzja o ataku podjęta została na wysokim szczeblu państwowym.

REKLAMA

Kreml odrzuca te oskarżenia, nazywając je pomówieniami i kłamstwami.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej