Wiślane bulwary bez śmieci: rusza kampania Dzielnica Wisła
Dziś Święto Wisły. Oprócz wielu ciekawych imprez na warszawskich bulwarach, rusza kolejny raz kampania pod hasłem Dzielnica Wisła, której celem jest utrzymanie czystości nad brzegami królowej polskich rzek.
2018-09-08, 11:20
Posłuchaj
Już od dłuższego czasu wiślane brzegi na odcinku warszawskim, uporządkowane i zagospodarowane z myślą o spacerowiczach, przyciągają rzesze entuzjastów wypoczynku nad wodą.
Kampania Wisła: nauczyć czystości
Niestety nie wszyscy pozostawiają ścieżki spacerowe w takim stanie w jakim je zastali. W efekcie tego brzegi Królowej Polskich Rzek są regularnie zaśmiecane. Przeciwdziałać fatalnym nawykom pozostawiania odpadów ma kampania pod hasłem Dzielnica Wisła.
Kilka ton śmieci ton dziennie pozostawione na bulwarach wiślanych
− Trudno dociec kto zaśmieca brzegi Wisły najbardziej, wiadomo natomiast ile odpadów trzeba codzienne wywieźć, wyjaśnia Anna Brzezińska-Czerska z biura marketingu miasta stołecznego Warszawy.
I wyjaśnia, że niestety wielu korzystających z bulwarów – spacerowicze, imprezowicze czy wędkarze, często pozostawia po sobie śmieci.
REKLAMA
− Codziennie z koszy służby miejskie usuwają z koszy 3,5 tony śmieci, a 2,5 tony zbierają z bulwarów, mówi gość radiowej Jedynki.
I przypomina, że Kampania Dzielnica Wisła, jest prowadzona od czterech lat.
Jak zachęcić do sprzątania po sobie śmieci
Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, Kampania ma zachęcić aby sprzątać po sobie śmieci i wrzucić do koszy.
Wielorazowe pojemniki na napoje
Jednym z pomysłów jest też korzystanie z wielorazowych pojemników na napoje, tak, by nie pozostawiać po sobie plastikowych butelek, mówi Anna Brzezińska-Czerska.
REKLAMA
Wolontariusze z jednorazowymi popielniczkami i workami na śmieci
−Dzisiaj na bulwarach pojawią się wolontariusze, którzy będą wręczać spędzającym tam czas jednorazowe popielniczki i worki na śmieci, dopowiada gość radiowej Jedynki.
Z kolei plastikowe butelki można tak zagospodarować, aby nie szkodziły środowisku, a wręcz przeciwnie, posłużyły do jego ochrony, podkreśla Łukasz Nowacki z Fundacji Transformacja.
I zaprasza na warsztaty w niedziele na budowę pływających ogrodów, skonstruowanych właśnie z pływających butelek.
Zdaniem Łukasza Nowackiego można już dostrzec pierwsze efekty działań edukacyjnych.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, po takich warsztatach, osoby, które traktowały np. plastikowe butelki jako śmieci, coraz częściej zdają sobie sprawę, że odpowiadają za wygląd brzegów Wisły.
W planie Kampanii Dzielnica Wisła przewidziano poznawanie brzegów rzeki, zaznacza Anna Brzezińska-Czerska.
Warsztaty i praca edukatorów są przewidziane do połowy września. Jeśli jednak pogoda na to pozwoli, to czas ich organizowania zostanie wydłużony.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA
REKLAMA