"Sami o sobie". Dlaczego dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowych?

Od początku 2018 roku w prawie 130 wypadkach na przejazdach kolejowych zginęły 34 osoby. - Pomimo że tego typu wypadków stosunkowo jest niewiele, to w ogóle nie powinny się one zdarzać - mówił w audycji "Sami o sobie" Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. W Polskim Radiu 24 o tym, dlaczego polskie przejazdy kolejowe nie są bezpieczne, rozmawiali również Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w PKP PLK i dr Andrzej Kochan dyrektor Ośrodka Certyfikacji Transportu na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

2018-09-08, 21:00

"Sami o sobie". Dlaczego dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowych?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

08.09.18 "Sami o sobie". Dlaczego dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowych?
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Kiełczyński, maszynista w momencie, gdy zobaczy pojazd na torach, nie ma czasu, aby w odpowiedni sposób zareagować. - Droga hamowania większości pociągów w Polsce to ponad 1000 metrów. Siła oddziaływania takiego pociągu na nasz pojazd, jeżeli znajdziemy się na szynach, jest taka sama jakbyśmy autem osobowym przejechali po puszcze po napoju. Jeżeli pociąg uderzy w nasz samochód, to tak bardzo zniszczony będzie nasz pojazd - wyjaśniał przedstawiciel PKP PLK. 

- Pomimo że tego typu wypadków stosunkowo jest niewiele, to w ogóle nie powinny się one zdarzać - mówił w audycji "Sami o sobie" Maciej Wroński. - Według raportu NIK z lat 2015-2016, 70 procent przejazdów kolejowych w Polsce nie było oznakowanych w prawidłowy sposób, a połowa nie była utrzymana w należytym stanie technicznym - relacjonował gość PR24, zauważając że polskie przejazdy nie wyglądają dobrze na tle Europy. - Należymy do czołówki w kontekście liczby przejazdów bez jakiegokolwiek systemu zabezpieczeń - wskazywał, dodając jednocześnie, że "człowiek jest nieprzewidywalny i to przejazd powinien być tak zbudowany, by nie dochodziło do tragedii". 

Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Andrzej Kochan. Dyrektor Ośrodka Certyfikacji Transportu na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej podkreślił natomiast, że "kierowcy niezbyt rozsądnie korzystają z przejazdów". 

Więcej w całej audycji i reportażu "To nie musisz być ty" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Paweł Wojewódka. 

Polskie Radio 24/zz

-------------------------------

Data emisji: 08.09.18

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej