Państwa Europy Środkowo-Wschodniej tworzą Fundusz Trójmorza z 5 mld euro

W poniedziałek, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz 5 instytucji rozwoju z Chorwacji, Czech, Łotwy, Rumunii i Słowacji podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza z mld euro. Ma wspierać finansowo 70 priorytetowych inwestycji wartych ponad 100 mld euro w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

2018-09-18, 16:07

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej tworzą Fundusz Trójmorza z 5 mld euro

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza ma przełomowy charakter. Uczestnicy Inicjatywy przechodzą bowiem fazy koncepcyjnej do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Podczas obrad szczytu w Bukareszcie premier podkreślił, że przygotowano już około 70 projektów. Dodał, że szczególnie ważna jest dywersyfikacja dosta
+
Dodaj do playlisty

Fundusz Trójmorza to praktyczny wymiar Inicjatywy Trójmorza - podkreśliła w rozmowie z PAP prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Prezes BGK mówiła, że Fundusz Trójmorza jest praktycznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza. "BGK odegrał ważną rolę i podjął ogromny wysiłek, aby przekonać przedstawicieli instytucji rozwoju w poszczególnych krajach do zaangażowania się w Fundusz Trójmorza.

− Prace trwały 1,5 roku" - wskazywała.

− Jeśli kolejne państwa będą chciały przystąpić do funduszu później, będą mogły zrobić to w dowolnym momencie z zapewnionym statusem tzw. general partner, czyli głosem decydującym o realizowanych projektach - dodała.

REKLAMA

Fundusz ma wspierać 70 priorytetowych inwestycji, których wartość ma przekroczyć 100 mld euro

− Kiedy będą pieniądze, realizacja wielu projektów infrastrukturalnych, które do tej pory nie znalazły finansowania, stanie się możliwa. Pewne jest, iż wszelkie inwestycje będą miały bardzo długi horyzont czasowy. Myślimy o ok. 70 priorytetowych zadaniach do zrealizowania, których łączna wartość może przekroczyć 100 mld euro na przestrzeni nawet 30 lat - wskazywała Daszyńska-Muzyczka.

Fundusz ma finansować projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe

Fundusz ma finansować projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe. Niektóre z inwestycji są już rozpoczęte, takie jak droga Via Carpatia.

Fundusz będzie dysponował 5 mld euro

Fundusz, który ma zostać uruchomiony jeszcze w 2018 r., ma dysponować kapitałem w wysokości 5 mld euro; planowany wkład BGK to 500 mln euro.

Prezes BGK stwierdziła, że Trójmorze jest "wehikułem, który stanowi ważny, brakujący element wspierania zrównoważonego rozwoju w naszej części Europy" - w jej ocenie - wciąż niedoinwestowanej i zapóźnionej wobec Zachodu. "Szczególnie, że czeka nas zmniejszenie puli środków europejskich, które trafią do regionu w kolejnej perspektywie budżetowej" - dodała.

Fundusz ma działać przez 30 lat

Fundusz Trójmorza ma zostać zarejestrowany w Luksemburgu, nie będzie miał jednak stałej siedziby. O strategii Funduszu będzie decydować rada dyrektorów, której posiedzenia będą odbywały się rotacyjnie w kolejnych krajach Trójmorza. Przewiduje się, że Fundusz będzie działał nawet 30 lat.

REKLAMA



Trójmorze – strategiczna inicjatywa 12 państw

"Trójmorze to geostrategiczna inicjatywa gospodarcza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej, której celem jest wzmocnienie naszego regionu. Dzięki tej inicjatywie państwa Trójmorza będą mogły wskazać, jakie projekty transgraniczne są najważniejsze z punktu widzenia rozwoju ich gospodarek" - mówiła prezes BGK.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.

IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej