Timmermans: wkrótce KE zdecyduje o kolejnych krokach ws. Polski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powtórzył zarzuty dotyczące zagrożenia dla niezależności polskiego sądownictwa. Na zastrzeżenia odpowiadał wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W Brukseli za zamkniętymi drzwiami trwa wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. O przebiegu nieoficjalnie informują unijni dyplomaci. 

2018-09-18, 16:40

Timmermans: wkrótce KE zdecyduje o kolejnych krokach ws. Polski
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Zarzuty Fransa Timmeransa wobec Polski (IAR, Beata Płomecka)
+
Dodaj do playlisty

Wysłuchanie Polski rozpoczęło się od 10-minutowego wystąpienia wiceszefa Komisji Europejskiej. Frans Timmermans powiedział, że sytuacja w Polsce stale się pogarsza i że władza wpływa na działalność sądów. Mówił też, że rząd w Warszawie nie odpowiedział w sposób pozytywny na zastrzeżenia Komisji i wkrótce Bruksela zdecyduje o kolejnych krokach.

Wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała, że Komisja skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Frans Timmermans powiedział też, że otrzymał informacje od organizacji sędziowskich o zastraszaniu sędziów w Polsce, którzy zadają pytania unijnemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

Później głos zabrał wiceszef MSZ-tu. Konrad Szymański podkreślił otwartość na dyskusję i oczekiwanie rzeczowej debaty o polskich reformach. Podkreślił, że organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw. Dodał, że nie wyklucza to dyskusji takiej jak ta, dotyczącej sposobu wdrażania zasady praworządności.

- Ta zasada jest równie ważna dla Polski, jak i dla całej Unii Europejskiej - miał powiedzieć wiceminister Szymański. Następnie swoją prezentację mieli polscy eksperci, którzy argumentowali, że reforma wymiaru sprawiedliwości była niezbędna i że jest ona zgodna z europejskimi standardami.

REKLAMA

Po tej prezentacji rozpoczęła się runda pytań do polskiego wiceministra. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że pytania dotyczyły przede wszystkim zmian w Sądzie Najwyższym, reform KRS i respektowania wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Wszyscy ministrowie, którzy zabrali głos w dyskusji, opowiedzieli się za kontynuacją procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu.

Francja i Niemcy zaprezentowały wspólne stanowisko, które wygłosił niemiecki minister do spraw europejskich. - Sytuacja jest paląca bardziej niż kiedykolwiek - miał powiedzieć Michael Roth. Dodał, że ministrowie pięć razy dyskutowali o sytuacji w Polsce, ale do tej pory ten dialog nie doprowadził do postępów. Niemiecki minister przywołał pytania polskich sędziów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Apelował, by polskie władze nie podejmowały nieodwracalnych kroków w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym. Szwedzka minister zarzuciła władzom w Warszawie że nie szanują Komisji Europejskiej i polskiej konstytucji. - Kurs polskiego rządu jest niewłaściwy - mówił minister spraw zagranicznych z Luksemburga.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej