Dzień bez Samochodu. W komunikacji pojedziemy bez biletu

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego większość miast promuje ekologiczny sposób podróżowania. 22 września, w sobotę przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak tego dnia będzie wyglądało poruszanie się po największych polskich miastach.

2018-09-22, 06:12

Dzień bez Samochodu. W komunikacji pojedziemy bez biletu
Smog. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Celem akcji jest między innymi poprawa jakości powietrza w centrach miast. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Warszawa. -  Mamy ekologiczną, szybką i bezpieczną komunikację. Dlatego w sobotę zapraszam do przesiadki do Warszawskiego Transportu Publicznego. Zostawcie samochody i koniecznie zabierzcie rodziny oraz znajomych - zachęca Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. W stolicy nie zapłacimy za bilety zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. - Nie trzeba będzie kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach i pociągach SKM oraz w pociągach WKD (na całej trasie) i we wszystkich pociągach Kolei Mazowieckich - przekonuje stołeczny ZTM. I dodaje, że samochód będzie można zostawić na parkingach "Parkuj i Jedź”, które oferują ponad 4,5 tys. miejsc dla samochodów i 728 dla rowerów.

Wrocław. Na terenie miasta pojedziesz za darmo każdym, publicznym środkiem transportu. - Ale nie tylko, bo  do akcji dołączyły Przewozy Regionalne oraz Kolej Dolnośląska - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Bartosz Naskręski, specjalista ds. komunikacji we wrocławskim MPK. - To jest dodatkowo wygodne, bo czasem pociąg jadący przez miasto pokonuje 40-munutowa dwa razy szybciej - zachęca rzecznik.

Poznań. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (15-22 września) na mieszkańców stolicy Wielkopolski czeka mnóstwo atrakcji związanych z transportem. W sobotę – 22 września nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia miejskiego roweru. Zwykle jest to 20 minut. Darmowy transport (dla kierowców z ważnym dowodem rejestracyjnym) przesunięto na piątek 21 września. - Zrobiliśmy tak, bo tego dnia zwykle więcej ludzi wjeżdża do miasta - wyjaśnia nam Bartosz Trzebiatowski i dodaje, że na sobotę przewidziano ciekawe eventy.

Gdańsk. - 22 września gdańszczanie, którzy zwykle poruszają się samochodem, mogą zostawić swoje pojazdy w domu - mówi  portalowi PolskieRadio24.pl Zdzisław Gołąb, rzecznik prasowy gdańskiego ZTM. - Tego dnia wszyscy, którzy okażą ważny dowód rejestracyjny pojazdu, pojada za darmo autobusami i tramwajami - dodaje.

REKLAMA

Również Kraków dołączył do świętowania. - 22 września będzie można bezpłatnie podróżować liniami dziennymi i nocnymi w Komunikacji Miejskiej w Krakowie. - Tego dnia z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zostaną bowiem wyłączone kasowniki w autobusach i tramwajach - informuje MPK.

Niekorzystne przyzwyczajenia

W jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Polacy kupują coraz więcej aut. Z danych PZPM wynika, że w  Polsce rejestruje się ok. 1,5 mln samochodów nowych i używanych. Prezes  Związku Jakub Faryś podkreśla jednak, by nie patrzeć na te dane z perspektywy dużych miast z rozbudowaną komunikacja miejską. - Polska składa się w większości nie z dużych, a małych miast i często ludzie kupują auta, bo nie mają innego środka transportu, by np. dojechać do pracy - wyjaśnia.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainicjowany został przez Komisję Europejską w 2002 roku i odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Dzień bez Samochodu jest jego częścią. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania, takich jak chodzenie pieszo, jazda na rowerze, korzystanie z komunikacji miejskiej czy car-poolingu.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej