Związkowcy z OPZZ do premiera: żądamy, by pan przybył i z nami rozmawiał

- Mamy dość życia za 1500 złotych. Nasze rodziny umierają z głodu - mówił szef OPZZ Jan Guz podczas sobotniej manifestacji związków zawodowych w Warszawie. Nie wystarczy nam życie od wypłaty do wypłaty, nasza płaca nie wystarcza na przeżycie - podkreślił.

2018-09-22, 18:46

Związkowcy z OPZZ do premiera: żądamy, by pan przybył i z nami rozmawiał

Posłuchaj

Protest OPZZ w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sobotnia demonstracja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) odbywa się pod hasłem "Polska potrzebuje wyższych płac!". Demonstranci przeszli ulicami Warszawy z Placu Trzech Krzyży przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Według organizatorów, zgromadziło się tam około 20 tys. osób.

Podczas demonstracji szef OPZZ zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu związkowcy zapowiadali przyjazd do Warszawy na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, jednak - jak twierdzą - premier nie zdecydował się z nimi spotkać.

- Dość mamy życia za 1500 złotych, dość mamy obniżania wynagrodzeń. Żądamy, żeby pan premier przybył i z nami rozmawiał - mówił Guz. Wtórowały mu okrzyki tłumu "gdzie jest premier?".

Guz podkreślił, że związkowcy mają dość mówienia, że w budżecie są pieniądze, jednak nie dla nauczycieli i emerytów. - Nam nie wystarczy (życie) od wypłaty do wypłaty, nasza płaca nie wystarcza na przeżycie. Nasze rodziny umierają z głodu - powiedział. Dodał, że związkowcy mają "dość złych reform rządu, dość nieudanej reformy edukacji, dość złych zmian w ochronie zdrowia i w sądach". - Ogólnie mamy dość pańskich pomysłów - stwierdził zwracając się do premiera.

Wśród protestujących są m.in.: związki zawodowe nauczycieli, wojska, górników, pracowników ZUS, pracowników sądownictwa, weterynarzy, psychologów oraz innych zawodów medycznych. Protestujący trzymają transparenty z hasłami m.in.: "Mamy dość pracy do śmierci"; "Stop wygaszaniu emerytur pomostowych"; "F-16 startuje, pracownik wojska głoduje"; "Mamy dość kolejek do lekarza".

Protestujący złożyli petycję w KPRM. Postulują w niej m.in. o podniesienie płacy minimalnej oraz o waloryzację emerytur; sprzeciwiają się wygaszaniu emerytur pomostowych i bezpłatnym nadgodzinom, a także żądają odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej