Kolejne decyzje miasta w sprawie reprywatyzacji unieważnione. Komentarz eksperta
Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w Warszawie zdecydowała o unieważnieniu reprywatyzacji kamienicy przy Otwockiej 10 i uchyleniu zwrotu nieruchomości przy Skorupki 6. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 skomentował Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.
2018-10-01, 16:52
Posłuchaj
Decyzje w sprawie nieruchomości zespół wydał na posiedzeniu niejawnym. W sprawę obrotu roszczeń do tych gruntów zamieszany był między innymi handlarz Marek M. przebywający obecnie w areszcie.
Sebastian Kaleta, wiceszef komisji, zwrócił uwagę, że z "dzikich" reprywatyzacji korzyści czerpać mogli nie tylko handlarze, ale i ich rodziny czy znajomi.
Reprywatyzację kamienicy przy Otwockiej 10 unieważniono przede wszystkim ze względu na rażące naruszenie prawa przez prezydent stolicy, bo wedle ustaleń komisji decyzja zwrotowa została wydana na osobę, która zmarła pół wieku wcześniej.
W przypadku nieruchomości przy ulicy Skorupki 6, decyzję reprywatyzacyjną uchylono, ponieważ została wydana z naruszeniem prawa. Chodzi między innymi o to, że nie zbadano, czy wniosek dekretowy został złożony w terminie.
REKLAMA
- Mamy do czynienia z mechanizmem ustanawiania kuratora dla osoby, której rzekomo miejsca pobytu nie udało się ustalić. W przypadku Otwockiej, osoba w momencie ustanawiania kuratora - jak wynikało z dokumentów - powinna mieć 105 lat. Jest to absurdalne z punktu widzenia logiki, natomiast zrozumiałe z punktu widzenia kuratora. Został nim ustanowiony Marek M., który pragnął na tym zarobić duże pieniądze – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Ciszewski.
- Jest to człowiek, który wszedł w posiadanie kilkudziesięciu budynków w Warszawie. Swój model biznesu opierał na przedstawieniu urzędnikom listy nazwanej "Moje nieruchomości warszawskie" i starał się o odzyskanie tych budynków. To były w większości nieruchomości, w których skupiono roszczenia od dawnych właścicieli lub ich spadkobierców albo - tak jak w przypadku Otwockiej 10 - Marek M. starał się zostać kuratorem osoby najprawdopodobniej już nieżyjącej – dodał gość Polskiego Radia 24.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmawiała Maria Furdyna.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos/IAR
---------------------------
Data emisji: 1.10.2018
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA