100 zmian dla firm: e-akta pracownicze od 1 stycznia 2019 r.

Trzy miesiące zostały do wejścia w życie zmian w prowadzeniu akt pracowniczych. Od  stycznia przyszłego roku pracodawcy będą przechowywać je krócej: 10 lat, zamiast obecnych 50.

2018-10-05, 19:57

100 zmian dla firm: e-akta pracownicze od 1 stycznia 2019 r.
Od stycznia przyszłego roku pracodawcy będą przechowywać akta pracownicze krócej: 10 lat, zamiast obecnych 50 i to w formie elektronicznej.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Trzy miesiące zostały do wejścia w życie zmian w prowadzeniu akt pracowniczych. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców, - o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Będą również mogli prowadzić taką dokumentację w postaci elektronicznej.

− E-akta oznaczają mniej obowiązków dla przedsiębiorców i większe bezpieczeństwo dla pracowników, zapewnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Przedsiębiorca nie będzie musiał przechowywać akt pracownika przez opół wieku

− Z przedsiębiorców zostanie zdjęty obowiązek przechowywania przez pół wieku akt osobowych pracownika - wyjaśnia Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Akta pracownika przechowywane bezpiecznie

Jak wyjaśnia, korzyścią dla pracownika z tego rozwiązania jest to, że te akta przechowywane są bezpiecznie i nie grozi im zaginiecie.

− Ustawa została skonstruowana w sposób maksymalnie przyjazny dla przedsiębiorców  - dodaje wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Mariusz Haładyj.

In wyjaśnia, że nowy obowiązek dotyczy pracowników, którzy rozpoczną prace po 1 stycznia 2019 r., a w przypadku tych, którzy podjęli prace po 1999 r., to jest to fakultatywny obowiązek dla przedsiębiorców.

ZUS przygotowuje system informatyczny do zmian

− Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest na etapie przygotowania systemu informatycznego do tych zmian - powiedziała prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Jak wyjaśnia, nowy system obejmie ok. 11 mln ubezpieczonych, 2 mln płatników składek, osoby które wejdą do systemu po 1 stycznia 2019 r.

− Ustawa modernizuje także kodeks pracy na przykład w kwestii wypłacania wynagrodzeń - zwrócił uwagę Marcin Zieleniecki.

Regułą – wypłata na konto, nie w gotówce

Jak wyjaśnia, nowe regulacje wprowadzają obowiązek podania rachunku przez pracownika, na który pracodawca będzie przekazywał wynagrodzenie.

Jeśli pracownik będzie chciał wypłaty w tradycyjnej formie gotówkowej, będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie woli.

Nowe prawo dotyczące elektronizacji i krótszego przechowywania akt pracowniczych jest częścią pakietu 100 zmian dla firm.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kampanię edukacyjną na ten temat i wyda specjalne poradniki dla przedsiębiorców. Trwają również prace nad nowymi formularzami dla przedsiębiorców, które będą oni przekazywali do ZUS od 1 stycznia 2019 roku.

REKLAMA


Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej