SN: wycofanie zażalenia przez ZUS niedopuszczalne. "Narusza dobre obyczaje"
Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne wycofanie przez oddział ZUS w Jaśle zażalenia, na kanwie którego Sąd ten skierował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Na podstawie tego zażalenia Sąd Najwyższy podjął też decyzję o zawieszeniu stosowania przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
2018-10-17, 12:23
Zażalenie dotyczyło obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych przez obywatela prowadzącego firmę poza granicami kraju. Skierowane do SN zażalenie miało zostać rozstrzygnięte przez poszerzony skład sędziowski. Znalazł się w nim jeden sędzia, który przekroczył już 65. rok życia i co do którego trwa procedura związana z przeniesieniem go w stan spoczynku lub ewentualnym umożliwianiem mu dalszego orzekania.
Oddział ZUS w Jaśle wycofał zażalenie 25 października, a poinformował o tym cztery dni później.
W wydanym komunikacie Sąd Najwyższy oświadcza, że "w sprawach dotyczących pracowników i osób ubezpieczonych, obowiązują reguły, w myśl których szczególne znaczenie ma ochrona ich praw", a "niewątpliwym uzasadnionym" interesem osoby ubezpieczonej jest ustalenie, jakiemu ustawodawstwu podlega.
Zdaniem Sądu, cofnięcie zażalenia, przy rozpoznaniu którego pojawiło się zagadnienie prawne, dotyczące orzekania przez sędziego, który przekroczył 65. rok życia i dokonanie tego w chwili, w której sprawa znalazła się już w Trybunale Sprawiedliwości UE narusza "dobre obyczaje".
Sąd Najwyższy uznał również, że działanie organu rentowego stoi w sprzeczności z zasadą lojalnej współpracy państw członkowskich przy wykonywaniu prawa Unii Europejskiej.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrzenie pytań prejudycjalnych, które skierował do niego polski Sąd Najwyższy zaplanował na 12 lutego 2019 roku.
fc