Spotkanie pomocowych organizacji pozarządowych z minister Beatą Kempą w Kancelarii Premiera

- To piękny sektor naszej polskiej dyplomacji - tak o organizacjach pomocy humanitarnej mówi minister Beata Kempa.

2018-10-18, 15:26

Spotkanie pomocowych organizacji pozarządowych z minister Beatą Kempą w Kancelarii Premiera

Posłuchaj

Minister odpowiedzialna za pomoc humanitarną spotkała się w kancelarii premiera z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Relacja Sylwii Białek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister odpowiedzialna za pomoc humanitarną spotkała się w kancelarii premiera z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Przedstawiła nowe programy kierowane do III sektora: Korpus Solidarności, Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich i nową odsłonę Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. 

Beata Kempa podkreśliła, że tak dużego wsparcia sektora pozarządowego w Polsce jeszcze nie było. Nacisk położyła na Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego - Korpus Solidarności. 

Wicedyrektor Narodowego Instytutu Wolności Piotr Krygiel zwrócił uwagę, że programy są kierowane zarówno do dużych organizacji, które mają już sukcesy na swoim koncie, ale też do małych, które stawiają pierwsze kroki. Zauważył, że dużą barierą jest rozwarstwienie zasobów w sektorze. 10 procent największych organizacji gromadzi 86 procent dochodów całego sektora i dysponuje 95 procentami zasobów ludzkich. 

Piotr Krygiel powiedział, że organizacje pozarządowe często działają od programu do programu, więc trzeba połozyć nacisk na ich finansowanie. W tym celu w nowej odsłonie startuje program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 

REKLAMA

Ksiądz Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że pomoc jest kierowana do konkretnych miejsc. - Do miejsc, w które docieramy, gdzie mamy naszych partnerów - mówił ksiądz Boguszewski. 

Budżet Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030 wynosi prawie 55 milionów złotych. Na Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich rząd przeznaczy 585 milionów złotych. Będzie finansowany z Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który stanowi 4 procent wpływów z dopłat pochodzących z gier hazardowych. Z pomocy skorzysta ponad 11 tysięcy organizacji. Pierwsze konkursy ruszą jesienią. Z kolei w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich co roku organizacje otrzymują granty w wysokości 60 milionów złotych.  

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej