UE: nie będzie trzeciego wysłuchania ws. Polski, jedynie narada ministerialna

W poniedziałek, 12 listopada, na unijnej naradzie ministerialnej odbędzie się dyskusja o sytuacji w Polsce i zmianach w sądownictwie, ale nie w formie oficjalnego wysłuchania. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że tak zdecydowali dziś ambasadorowie państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli. 

2018-10-31, 11:38

UE: nie będzie trzeciego wysłuchania ws. Polski, jedynie narada ministerialna
Bruksela - siedziba Komisji Europejskiej . Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Do ustalenia pozostało jeszcze, w jakiej formie ta dyskusja się odbędzie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

O tym, że sytuacja w Polsce została wpisana do programu spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich 12 listopada, brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała już w ubiegłym tygodniu. Do ustalenia pozostało jeszcze, w jakiej formie ta dyskusja się odbędzie. Austria, kierująca pracami Unii Europejskiej miała wysondować nastroje państw członkowskich.

Okazało się, że nie było woli wśród europejskich rządów, aby zorganizować trzecie, oficjalne wysłuchanie Polski. A zatem, dyskusja 12 listopada będzie przeprowadzona tak samo jak ta przed dwoma tygodniami. Ma to być podsumowanie dotychczasowych rozmów Warszawy z Brukselą dotyczących reformy sądownictwa. Stanowisko Komisji ma przedstawić jej wiceszef Frans Timmermans, natomiast Polski - wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Jeśli jakiś kraj zechce zabrać głos, będzie mógł to zrobić. Przed dwoma tygodniami pytania zadawali ministrowie z 12 państw, pytali głównie o ustawę o Sądzie Najwyższym. Jest niemal pewne, że tak będzie i 12 listopada w związku ze wstępną decyzją wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu ustawy do czasu ostatecznego rozstrzygnięcie skargi Komisji Europejskiej na Polskę.

16 listopada odbędzie się wysłuchanie w sprawie tak zwanych środków tymczasowych, nakazujących wstrzymanie wykonania przepisów i przywrócenie do pracy, na warunkach sprzed wejścia w życie ustawy, tych sędziów, którzy odeszli na emeryturę. Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów wyda ostateczną decyzję w tej sprawie w najbliższych kilku tygodniach. 

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej