Konsultacje międzyrządowe szansą na przełom w relacjach polsko-niemieckich?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z ministrami swojego gabinetu goszczą w Warszawie. Okazją do wizyty są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy będą dotyczyć gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. Na temat bieżących relacji Polski i Niemiec mówili na naszej antenie eksperci ds. polityki międzynarodowej.

2018-11-02, 12:23

Konsultacje międzyrządowe szansą na przełom w relacjach polsko-niemieckich?

Posłuchaj

2.11.18 Aleksandra Gasztold: „Sojusze z Niemcami w kwestiach europejskich będą opłacalne dla Polski (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się już po raz 15. Prof. Bogdan Musiał, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, zaznaczył, że rozmowy będą miały bardziej kurtuazyjne znaczenie. Jako powód takiej opinii podał niepewną sytuację kanclerz Merkel w Niemczech.

– Nie wiadomo jak długo będzie jeszcze na stanowisku kanclerza i trudno powiedzieć na ile jej polityka i wizja Europy oraz stosunków polsko-niemieckich będzie miała wpływ na działania rządu w Berlinie. Jest to bardzo istotne. Pomimo tego bardzo dobrze, że kanclerz Merkel przyjechała do Warszawy, bo niezwykle istotnym jest, by pomimo dzielących nas różnic nie zrywać wzajemnego dialogu. Jednak nie oczekuję jakiegoś przełomu, bo właśnie wspomniane rozbieżności są zbyt duże, chociażby stosunek do USA i Rosji, a także podejście po polityki europejskiej – wskazał ekspert.

REKLAMA

Dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła uwagę, że spotkanie będzie miało także charakter zapoznawczy dla polityków obu stron. Podkreśliła, że wzajemne interakcje budują zaufanie, co może ułatwić współpracę w przyszłości. Rozmówczyni Polskiego Radia 24 zgodziła się również, że naszemu państwu nie opłacają się trudne relacje z zachodnim sąsiadem.

– Niemcy od zawsze były najistotniejszym sojusznikiem Polski jeśli chodzi o integrację europejską oraz włączanie jej w struktury obronne, w tym NATO. Istotne są również więzi gospodarcze łączące oba kraje. Wymiana handlowa z Niemcami stanowi 1/4 ogólnej wymiany Polski z innymi państwami – wskazała.

O stosunkach polsko-niemieckich w Polskim Radiu 24 mówił także dziennikarz i wykładowca SWPS Andrzej Godlewski.  Niemiecka polityka kieruje się trochę innymi zasadami niż polska. Kluczowym jej elementem jest ciągłość. A zatem, nawet jeśli odchodzi kanclerz czy zmienia się koalicja rządowa, to w większości przypadków następcy respektują to, co zostało zatwierdzone przez poprzedników – powiedział dziennikarz.

REKLAMA

Do tematu odniósł sie równiez dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

--------------------------

Data emisji: 2.11.2018

Godzina emisji: 10.06, 12.50, 13.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej