Straż pożarna ostrzega przed czadem i apeluje o instalowanie czujników
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak mówił w TVP Info, że od 1 października, czyli od początku sezonu grzewczego, odnotowano w Polsce prawie 11 i pół tysiąca pożarów, w których zginęło 47 osób. Cztery osoby śmiertelnie zatruły się czadem.
2018-11-03, 09:58
Posłuchaj
Starszy brygadier Paweł Frątczak podkreślił, że jest to gaz bezwonny i bezbarwny, stąd jest zwany "cichym zabójcą". Czad powoduje senność, zawroty głowy, wymioty, co można wziąć za objawy innej choroby.
Straż Pożarna apeluje więc o instalowanie w mieszkaniach czujników czadu i dymu, które sygnalizują niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji trzeba natychmiast otworzyć okno, drzwi, wyjść z pomieszczenia i ostrzec innych lokatorów. Jeśli słyszymy sygnał czujnika z innego mieszkania, to też trzeba zareagować, gdyż lokator może nie być w stanie opuścić mieszkania.
Gość TVP Info podkreślał, że aby zapobiec powstawaniu czadu, należy dbać o stan pieców i przewodów kominowych, a także używać odpowiedniego paliwa. Za przeglądy instalacji kominowych odpowiadają zarządcy i właściciele budynków.
Gdy w budynku są piece na paliwo stałe, przeglądy powinny się odbywać co najmniej raz na trzy miesiące, a gdy piece gazowe lub olejowe - co najmniej raz na pół roku. Przewody wentylacyjne powinny być sprawdzane co najmniej raz w roku. W piecach można stosować tylko paliwo gazowe lub stałe - węgiel lub drewno, nie można natomiast spalać tworzyw sztucznych ani żadnych odpadków.
REKLAMA
Straż Pożarna prowadzi od końca października akcję informacyjną "Czad i Ogień", mającą zwiększyć świadomość dotyczącą zagrożeń związanych z pożarami i zatruciami czadem.
dn
REKLAMA