Problem złych kredytów. UE ma propozycje
Państwa UE uzgodniły nowe przepisy w sprawie zagrożonych kredytów. Unijne kraje porozumiały się ws. propozycji, które zobowiązują banki do tworzenia specjalnych rezerw na pokrycie zagrożonych kredytów.
2018-11-05, 07:42
Posłuchaj
Ekonomista Paweł Majtkowski z Mennica Metale mówi, że kredytów niespłacanych przez co najmniej 90 dni w europejskich bankach jest bardzo dużo i z każdym rokiem ich przybywa. Z tego powodu UE postanowiła pochylić się nad tym problemem. Ekspert wyjaśnia, że UE zaproponowała stworzenie przez banki specjalnych rezerw, które mają pokryć takie złe kredyty w przypadku pogorszenia się koniunktury.
- Chodzi o to, by banki zbierały kapitał na trudniejsze czasy - dodaje.
Nowe przepisy mają ustrzec kraje Unii przed ewentualnym kryzysem, perturbacjami gospodarczymi. Te nowe regulacje w większości dotyczą banków w Europie Zachodniej. Z tego powodu, w ocenie Pawła Majtkowskiego, w polskich bankach propozycje UE w krótkiej perspektywie niewiele zmienią.
Uzgodnienie przez unijnych ambasadorów stanowisko w sprawie przepisów dot. NPLs otwiera drogę do ich negocjacji z Parlamentem Europejskim. Europosłowie jeszcze nie przyjęli swojego stanowiska.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Justyna Golonko, md
REKLAMA