Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja: działalność fundacji ,,Praesterno"

Jak ustrzec się błędów, by wejść w dorosłość bez większych okaleczeń, ze świadomością swojego społecznego powołania. To jedno z najważniejszych wyzwań, stojących przed każdym młodym i niekoniecznie młodym człowiekiem, bowiem dorosłość nie mierzy się liczbą przeżytych lat, ale wagą jego jest świadomość bycia wśród innych i odpowiedzialność za podejmowane decyzje. O działalności fundacji „Praesterno” mówili w Polskim Radiu 24 Tomasz Kowalewicz - fundator i prezes Fundacji ,,Praesterno", Jan Latkowski - wiceprezes Fundacji.

2018-11-10, 08:01

Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja: działalność fundacji ,,Praesterno"
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay / congerdesign

Posłuchaj

10.11.18 Fundacji ,,Praesterno". Odpowiedzialne wejście w dorosłość
+
Dodaj do playlisty

Nazwa fundacji „Praesterno" oddaje sens i motyw jej działania. Praestrerno - z  łac. przygotowywać. A tu oznacza przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie poprzez przeciwdziałanie patologiom życia i marginalizacji społecznej, uzależnień behawioralnych, przemocy w rodzinie i poza. Jej działalność  wypełnia wiele programów, m.in. " Moc nie przemoc", "Mocarna rodzina", "Akademia dojrzałości" czy "Program przeciwdziałania młodzieżowej patologii społecznej". Fundacja jest organizacją pożytku publicznego i działa na terenie Polski od 1994 r.

Jan Latkowski mówił o zadaniach, jakie fundacja realizuje przez 25 lat swojej działalności. - Rozpoczęliśmy od pracy profilaktycznej w zakresie uzależnień chemicznych i behawioralnych, nie tylko z młodzieżą. Pracujemy równolegle z dorosłymi, rodzicami, opiekunami i wychowawcami.  Potrzeby życia zmusiły nas do tego, by rozpocząć inne działania. Dużą rolę odgrywa obecnie praca w intrenecie ale prowadzimy także działalność wydawniczą i szkoleniową – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Tomasz Kowalewicz wspomniał o problemach z jakimi mierzą się podopieczni fundacji  – Z ostatnich badań prowadzonych na terenie Polski wynika wiele niepokojących sygnałów, dotyczących m.in. wczesnych kontaktów młodych ludzi z alkoholem. Działamy z różnego rodzaju zagrożoną młodzieżą, prowadzoną w tzw. w grupach wsparcia na terenie naszych ośrodków, ale wychodzimy także z programami profilaktycznymi do szkół. Niektóre z tych programów dotyczą uzależnień chemicznych inne zaś tzw. uzależnień behawioralnych związanych z nadużywaniem internetu, nowych technologii, zakupoholizmem – mówił prezes fundacji.

Więcej w zapisie rozmowy.

REKLAMA

Rozmawiał Maciej Woźniakiewicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 22:11

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej