Rosja zakłócała sygnał GPS podczas ćwiczeń NATO. Wezwano ambasadora
Ambasador Federacji Rosyjskiej w Finlandii Paweł Kuzniecow został wezwany do fińskiego MSZ w związku z zakłóceniami sygnału GPS, do których doszło w czasie zakończonych w zeszłym tygodniu ćwiczeń NATO - oświadczył szef fińskiej dyplomacji.
2018-11-17, 07:00
Kuzniecow ma się stawić tam w poniedziałek. W czwartek fińskie MSZ podało, że źródło zakłóceń sygnału GPS, do których doszło w trakcie manewrów NATO, znajdowało się na terytorium Rosji.
W komunikacie ogłoszonym przez fińską telewizję publiczną YLE w piątek fiński minister spraw zagranicznych Timo Soini, który przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych, podkreślił: "Nie będziemy w tym przypadku niczego ukrywać. Zakłócanie sygnału to poważna sprawa, która uderza również w lotnictwo cywilne. Podejmiemy działania wobec Rosji, podejmiemy rozmowę na ten temat i będziemy oczekiwać odpowiedzi na nasze pytania".
Z rosyjskim ambasadorem będzie rozmawiać w poniedziałek sekretarz stanu w MSZ Finlandii Matti Anttonen.
REKLAMA
O tym, że właśnie Rosja mogła stać za zakłóceniami sygnału GPS podczas ćwiczeń, mówili też w miniony weekend prezydent i premier Finlandii, Sauli Niinisto oraz Juha Sipila. Do zakłóceń miało dojść na obszarze Laponii - regionu administracyjnego znajdującego się w północnej Finlandii - podkreślali zgodnie politycy.
Ataki cybernetyczne coraz częstsze
Zapytany w poniedziałek o zarzuty władz Finlandii, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom, że coraz częściej dochodzi do ataków cybernetycznych i elektronicznych oraz że "w związku z tym bardzo poważnie traktujemy podobne sprawy".
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w poniedziałek, że władzom w Moskwie nic nie wiadomo o tym, by Rosja miała związek z problemami z funkcjonowaniem nawigacji GPS w trakcie niedawnych ćwiczeń NATO na północy Europy.
REKLAMA
Manewry Trident Juncture 2018 odbyły się w dniach 25 października - 7 listopada i były największymi ćwiczeniami NATO od końca zimnej wojny; wzięło w nich udział ok. 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich. Finlandia i Szwecja nie należą do Sojuszu, ale ich żołnierze również uczestniczyli w manewrach.
PAP/agkm
REKLAMA