Między kropkami. "Korepetycje z niepodległości"
Książka "Korepetycje z niepodległości" to pozycja, w której Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski w przystępny dla czytelnika sposób, przedstawiają zawiłość procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Autorzy nie skupiają się jednak na wielkich słowach, wręcz przeciwnie – na całkiem przyziemnych sprawach - Chcieliśmy pokazać niepodległość, jako proces który był wysiłkiem żywych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor.
2018-12-01, 19:36
Posłuchaj
W książce opisane są nie tylko kwestie społeczne, ekonomiczne czy finansowe, ale także stosunki międzyludzkie, gdyż to właśnie one decydowały o tym, dlaczego Polacy pragnęli niepodległości:
- Gdybyśmy poszukali znaczenia słowa "niepodległość", znaleźlibyśmy bardzo dużo słów, a bardzo mało treści. Trzeba pamiętać, że niepodległość funkcjonuje nie tylko w przestrzeni pańśtwowej, ale także i tej osobistej. Nasza książka, mam nadzieję, pokazuje odzyskanie niepodległości przez Polskę, jako długi i wytrwały proces, jednak myślę, że nie umykają nam także anegdoty i ciekawostki dotyczących samych ludzi - mówił Sławomir Koper.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że odzyskanie niepodległości było wysiłkiem całego narodu. - Państwo to obywatele. Bez nich to tylko kawałek terenu. W 1914 roku syta i zamożna Europa popełniła samobójstwo. Po I wojnie światowej wyłonił się nowy świat, gdzie już nic nie było takie samo. Zmieniło się praktycznie wszystko, począwszy od roli kobiet, zmian obyczajowych, a kończąc na tym, że to obywatele stali się państwem. Polska od samego początku była republiką, w związku z tym, o jej kształcie decydowali obywatele i ich wspólny wysiłek. Ojcowie naszej niepodległości bez obywateli niewiele by osiągnęli - mówił Koper.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Audycję Między kropkami prowadziła Weronika Wakulska.
PR24/materiały prasowe
___________________
Data emisji: 1.12.18
REKLAMA
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA