Jemen: groźba epidemii cholery. Ćwierć miliona chorych w tym roku
Organizacje międzynarodowe alarmują, że w Jemenie niebezpiecznie rośnie liczba osób zakażonych cholerą. Od początku roku w tym najbiedniejszym kraju na Półwyspie Arabskim zanotowano ponad 250 tysięcy przypadków choroby.
2018-12-02, 18:39
Władze rozpoczęły proces oczyszczania studni i ujęć wody w stolicy Jemenu, Sanie. Trwająca od prawie czterech lat wojna zniszczyła tamtejszy system ochrony zdrowia, a także sieć wodociągów. Obie strony konfliktu - bojownicy Huti wspierani przez Iran i wojska pod wodzą Arabii Saudyjskiej - są oskarżane o nieliczenie się z ofiarami wśród cywilów i niszczenie infrastruktury.
W zeszłym roku udało się zdławić wybuch epidemii cholery. Odnotowano wtedy ponad milion przypadków choroby, zmarło ponad 2,5 tysiąca osób. Jednak od dwóch miesięcy liczba zakażonych ponownie niebezpiecznie rośnie - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Każdego tygodnia pomocy potrzebuje kolejnych 10 tysięcy chorych, najwięcej w opanowanej przez bojowników Huti stolicy kraju. Według jemeńskiego ministerstwa zdrowia, dom każdej osoby zakażonej cholerą jest dezynfekowany.
Cholera przenosi się przez spożywanie zakażonej wody i pożywienia. Powoduje biegunkę, a do śmierci pacjenta może dojść nawet w czasie kilkunastu godzin.
Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że prawie połowa populacji Jemenu cierpi w wyniku głodu. Niedożywionych jest milion osiemset tysięcy dzieci. Ponad 30 procent przypadków cholery dotyczy właśnie najmłodszych.
REKLAMA
msze
REKLAMA