Rośnie uprawa warzyw pod osłonami – nie tylko pomidorów i papryki ale i np. bakłażanów

W Polsce rosnie produkcja warzyw pod osłonami. W tym roku ciepłe lato sprawiło, że ich ceny były niewysokie. Dlaczego,teraz wzrośly, wyjaśnia Aleksandra Tycner w radiowej Jedynce.

2018-12-08, 13:06

Rośnie uprawa warzyw pod osłonami – nie tylko pomidorów i papryki ale i np. bakłażanów
Najwięcej uprawia się w Polsce pod osłonami pomidorów i papryki.Foto: pixabay

Posłuchaj

Rośnie uprawa warzyw pod osłonami – nie tylko m pomidorów i papryki ale i np. bakłażanów. O ich cenach, mówi a radiowej Jedynce Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Niektóre warzywa zaczynają mocno drożeć, ale to dlatego, że są z importu albo ze szklarni, czyli spod osłon - tłumaczą rolnicy.

Zaskoczenie konsumentów jest tym większe, że w tym roku były one z powodu ciepłego lata, bardzo tanie - mówi Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Pod osłonami najpopularniejsze pomidory i papryka

− W tym roku warzywa spod osłon – przede wszystkim papryka i pomidory, były tańsze niż przed rokiem, mówigość radiowej Jedynki.

Mniej ogórków, ale więcej bakłażanów, rzodkiewek

Dodaje, że gorzej było z ogórkami, gdyż tych uprawia się coraz mniej i ich podaż nie była tak duża, ale jednocześnie rośnie grupa warzyw uprawianych pod osłonami, jak bakłażany, rzodkiewki, sałata, nawet pewne odmiany dyń.

REKLAMA

Coraz większa uprawa warzyw pod osłonami

− I właśnie przyrost upraw tej grupy warzyw jest największy i ich roczna produkcja wynosi prawie 200 tys. ton – mówi Tomasz Smoleński.

Dodaje, że uprawa warzyw pod osłonami stanowi już 20 proc. uprawy wszystkich warzyw w Polsce.

Produkcja bio warzyw pod osłonami

Ekspert pytany o stosowanie środków chemicznych w tych uprawach podkreśla, że obejmują je rygorystyczne normy, a ponadto dominują w ich uprawach metody bio, eliminujące skutki stosowania chemii.

− Jedyne zagrożenie może występować na wiosną, ale związane jest ono ze stosowanymi azotanami i azotynami, ale i te w procesie produkcji można wyeliminować – mówi gość Polskiego Radia.

REKLAMA

Stąd podawanie tych warzyw można ograniczyć właśnie wiosną i tylko małym dzieciom na wszelki wypadek.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej