NIK o sektorze bankowym w Polsce: stabilny, nadzór skuteczny, oszczędności Polaków bezpieczne

Sektor bankowy w Polsce jest stabilny, a co za tym idzie oszczędności obywateli z gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są bezpieczne - poinformowała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli, po przeprowadzonej kontroli głównych instytucji odpowiedzialnych za sektor finansowy w Polsce.

2018-12-11, 10:45

NIK o sektorze bankowym w Polsce: stabilny, nadzór skuteczny, oszczędności Polaków bezpieczne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Africa Studio

Posłuchaj

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, sektor bankowy w Polsce jest stabilny. NIK przeprowadził kontrolę stabilności sektora bankowego. Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że oszczędności obywateli z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego są bezpieczne. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Jak podała w komunikacie NIK, głównymi instytucjami odpowiedzialnymi ustawowo za zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności sektora bankowego w Polsce są: Ministerstwo Finansów (MF), Narodowy Bank Polski (NBP), Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) i Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

"W ramach kontroli badano funkcjonowanie nadzoru makroostrożnościowego nad sektorem finansowym, którego celem jest zapewnienie stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości rynku finansowego. Został on wdrożony skutecznie i podniósł ogólny poziom bezpieczeństwa sektora bankowego oraz jego odporność na niepożądane zjawiska i zawirowania rynkowe" - czytamy w komunikacie.

Kontrola NIK od listopada 2015 do listopada 2017

NIK oceniła, że "w okresie objętym kontrolą (od listopada 2015 r. do listopada 2017 r.) Narodowy Bank Polski i Minister Finansów, tworzące dwa z czterech filarów głównych sieci bezpieczeństwa finansowego, rzetelnie wykonywały swoje zadania nadzorcze w kluczowych aspektach dla zapewnienia stabilności sektora bankowego".

Kłopot z bankami spółdzielczymi, opóźnienia z przyjmowanymi aktami prawnymi

"Nie oznacza to jednak, że NIK w ich działaniu nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości. Wystąpiły one w sprawowaniu przez KNF nadzoru nad bankami spółdzielczymi oraz w działalności legislacyjnej Ministra Finansów" - czytamy w dokumencie.

"NIK zwraca uwagę, że Minister Finansów, jako podmiot odpowiedzialny za implementację prawa Unii Europejskiej w obszarze instytucji finansowych przyczynił się do przyjęcia wymaganych aktów prawnych z opóźnieniami".

Natomiast Komisja Nadzoru Finansowego m.in. "podejmowała za mało działań nadzorczych wobec banków spółdzielczych. Zdarzały się nawet przypadki braku skutecznej reakcji na nieprawidłowości w tych bankach. Urząd Komisji nie nadzorował także w sposób wystarczający pracy kuratorów bankowych oraz nie przestrzegał zasad doboru kandydatów na to stanowisko" - podkreśliła NIK.

W komunikacie Najwyższej Izby Kontroli czytamy, że "nadzór jest niezwykle istotny z punktu widzenia państwa, bowiem aktywa sektora bankowego stanowią około 70 proc. aktywów całego systemu finansowego. Sektor ten jest głównym źródłem finansowania gospodarki, a depozyty bankowe są największym składnikiem aktywów finansowych gospodarstw domowych. Dlatego szczególne znaczenie dla zachowania stabilności systemu finansowego ma utrzymanie stabilności sektora bankowego

REKLAMA

W wyniku kontroli NIK sformułowała wnioski o zmianę przepisów prawa i wnioski możliwe do zrealizowania w ramach obowiązujących przepisów - dodano w komunikacie.

IAR, PAP, jk

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej