Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu
W audycji "Między kropkami" rozmowa z Magdaleną Okraską, autorką książki "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu", w której gość Polskiego Radia 24 opisuje Zagłębie Dąbrowskie - wyludnione po likwidacji fabryk miasta, ruiny zakładów i opuszczonych ludzi.
2018-12-22, 20:26
Posłuchaj
Ci, których kolorowy pociąg z napisem "transformacja" powiózł wesoło daleko w przód, nie są w stanie po prawie trzech dekadach zrozumieć, że ta sama zmiana zostawiła daleko w tyle setki tysięcy ludzi z większych i małych ośrodków. Nikogo z beneficjentów sytuacji nie interesowały losy pana Heńka z prywatyzowanej huty, pani Marioli z niepotrzebnego nagle osiedlowego magla czy pana Zdzisława z zamykanej odlewni. Po co, skoro kolorowy pociąg pędził przed siebie w stronę Europy, a żeby z niego nie wypaść, trzeba było mocno trzymać się na zakrętach? Trudno odwracać się w pędzie - czytamy w opisie wydawcy.
- Zagłębie to diabelski młyn polskiej terapii szokowej. Co prawda, ten opis jest aktualny dla wielu regionów Polski, ale Zagłębie Dąbrowskie jest jego modelowym przykładem. Postanowiłam pokazać historię regionu i ludzi, ponieważ mieszkam w Zawierciu. Zagłębie Dąbrowskie jest odrębnym organizmem od Górnego Śląska. Warto było napisać książkę, między innymi z tego względu, żeby zobaczyć reakcje ludzi, którzy dowiadują się po raz pierwszy, że miasta takie jak Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, czy Zawiercie nie leżą na Śląsku - mówiła Magdalena Okraska.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiała Weronika Wakulska.
REKLAMA
PR24/materiały wydawcy
___________________
Data emisji: 22.12.18
Godzina emisji: 19:05
REKLAMA
REKLAMA